Test, recenzja, opinia – Sony Xperia XZ (F8332) – Stara dobra klasyka, tyle że niekonkurencyjna

SŁOWEM WSTĘPU

Ciężko rozpocząć tę recenzję. Z prostego względu. Ma na to wpływ niemalże przewidywalny ciąg wydarzeń. Podczas premiery Sony zapewnia nas, że to najlepsza Xperia jaką dotychczas wiedzieliśmy, nakazuje nam się nią zachwycać, informuje nas o niesamowitych rzeczach – szczególnie związanych z aparatem – na co ja bloger technologiczny, a także zwykły konsument, z niecierpliwością czekam. Przychodzi ten moment, kiedy dostaję urządzenie do ręki i czuję ten zawód, gdy okazuje się, że mam za zadanie zrecenzować Ci nie najlepszą z dotychczasowych Xperii, tylko kolejną Xperię. Niestety.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Sony Xperia XZ to smartfon, na który czekałem. Po przejściowej serii X, która moim zdaniem wniosła pewien powiew świeżości w szeregach Sony, oczekiwałem, że prawdziwy flagowiec jakim jest XZ zrobi różnicę. Nie tylko z założenia będzie – ale tak naprawdę stanie się najlepszą Xperią w historii, która siłą rozpędu zacznie mocno naciskać na konkurencję.

Niestety tego nie doświadczyłem. Ubolewam nad tym i zawiodłem się po raz kolejny, bo na ten strzał prosto w twarz czekam już od dobrych kilku lat. Naprawdę chciałbym być zaskoczony w ten sposób. Sony niestety mi tego nie dostarcza i choć to nadal tworzy bardzo dobre urządzenia – i takim jest model XZ – charakteryzujące się solidnością, to w kontekście rywali w mojej opinii wyraźnie odstaje. Nie wydajnością czy kulturą pracy, ale charakterem i tym nieopisanym elemem, po wymienieniu którego od razu wiesz, o jakim smartfonie mówię. W tym kontekście Sony Xperia XZ pozostaje dla mnie smartfonem bez emocji i temperamentu. Jest niczym chłodna kalkulacja.

WZORNICTWO I WYKONANIE SONY XPERII XZ (F8332) 

Wzornictwo Sony od zawsze prowokowało do dyskusji. Jedni doceniali monolityczną i dopracowaną do perfekcji wizję. Inni czekali na rewolucje i zachwyty. U mnie wyglądało to zawsze tak, że ostatecznie byłem gdzieś pomiędzy. Wraz z premierą byłem żądny zmian, a później podczas testów czułem satysfakcję.

Ostatecznie świat Xperii doczekał się zmian i to nie małych. Zapoczątkowała je trójka spod znaku X, teraz przyszedł czas na kolejne modele w tym flagowca – XZ. Nie wiem, jakie były Twoje pierwsze wrażenia, ale przyznam się bez bicia. Kiedy ja zobaczyłem Xperię XZ – pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy to… o cholera, wygląda jak powerbank. Szczególnie, gdy okazało się, że smartfon ten można spokojnie postawić na dolnej krawędzi. Cóż, przynajmniej można zrobić fajne zdjęcia do recenzji.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Już tak bardziej poważnie, to w porównaniu z poprzednikami – mam na myśli Xperie Z –  flagowiec Sony “przypakował”, stał się mniej smukły, bardziej potężny, może nawet bardziej męski – lecz mimo wszystko projektanci poszli z tym wzornictwem w stronę toporności, pomimo zastosowania licznych zaokrągleń, których na tak dużą skalę w Xperiach dotychczas brakowało. Jak widzisz nasuwa mi się sporo określeń, ale nie są to jednoznaczne przymiotniki, bowiem do każdego z nich brakuje mi kropki nad i. Być może dlatego, że projektantom Sony udało się uchwycić kilka cech, dzięki którym będzie XZ pasować do każdej dłoni  i każdego użytkownika. Coś w tym zdecydowanie jest.

Michał Brożyńśki w swojej recenzji Xperii X Compact wspomniał, że nowe wzornictwo zaproponowane przez Sony uderza w nutę retro, a zarazem ociera się o nowoczesność. Trudno się z tym nie zgodzić, ale ja od siebie dodałbym, że jest tu sporo klasyki i spokoju. Bez wzorniczych szaleństw, specyficznych elementów, przez co traci na tym charakter urządzenia. Innymi słowy z tym smartfonem nie poczujesz się wyjątkowo. Dlatego zgodzę się z Naczelnym po raz drugi – nowe wzornictwo będzie miało tyle samo przeciwników co zwolenników. Tradycjonaliści poczują satysfakcję, a reszta może nosić w sobie pewną dozę niechęci.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Żałuję, że Japończycy nie wzorowali się bardziej na Xperii X Performance, która dla mnie jest aktualnie numerem jeden pod kątem wzornictwa w portfolio Sony. Ostatecznie akceptuję nowe podejście, choć nie ma wiele rzeczy, które zwróciły pozytywnie moją uwagę. Tak jak chociażby zaokrąglone krawędzie na pleckach – delikatnie, wręcz niedostrzegalnie, ale mimo wszystko odczuwalne, co przenosi się na bardzo dobrą ergonomię. Doceniam solidność, przez co nie mam wrażenia, że przy pierwszym lepszym upadku Xperia XZ się rozleci. No i w zasadzie to tyle. Wady?

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Niesamowicie palcująca się obudowa – szczególnie plecki. OK, ta cecha akurat dotyczy co drugiego smartfona, ale razi mnie inna rzecz. Trudność doprowadzenia tyłu do całkowitej czystości. Materiał – wysokiej jakości metal o nazwie Alkaleido – wyśmienicie prezentuje się na zdjęciach promocyjnych. W rzeczywistości również, pod warunkiem że nie został popalcowany, ale tego nie da się uniknąć i już po kilkunastominutowym korzystaniu, smartfon robi się nieprzyjemnie śliski, przez co nie mam ochoty go brać do ręki. To są niuanse, ale mnie one drażnią. Dlatego też, od razu zaopatrzyłbym  się w etui. Zresztą zobacz sam(-a) jak to wygląda. 

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Na osobną uwagę zasługują boczne przyciski, które ładnie wtapiają się w tło, ale są praktycznie wierną kopią poprzedników, przez co trochę mi nie pasują do tego świeżego podejścia.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Podsumowując. Całościowo, nie była to dobra zmiana. Czuję nie tyle zawód, co brak emocji. Owszem, urządzenie trzyma się pewnie w dłoni, ale niuanse estetyczne potrafią odebrać przyjemność z obcowania z tym smartfonem. Wiem. To tylko produkt, metal itp. – a przynajmniej niektóre osoby tak mogą skomentować moje uwagi, ale dla mnie to również uczucia i emocje, jakie towarzyszą przy kontakcie z danym sprzętem. Ten model jest pozbawiony tych cech.

Xperia XZ to dla mnie dobra, sprawdzona klasyka, której nie ma za co krytykować, ale też nie ma się nad czym zachwycać. Będzie w tym trochę hipokryzji, ale ostatecznie wolę wzornictwo z Xperii Z5, a już najbardziej z X Performance.

WYŚWIETLACZ W SONY XPERII XZ (F8332) 

W tym miejscu można rozpocząć debatę nad tym, czy Sony powinien zmienić rozdzielczość w swoim flagowym produkcie i odstawić Full HD? Tak naprawdę ilu użytkowników – tyle opinii i moglibyśmy dyskutować w nieskończoność.

WYŚWIETLACZ W SONY XPERII XZ F8332
Rozdzielczość Full HD 1080p
Przekątna 5,2 cala
Inne cechy Mechanizm przetwarzania obrazów X-Reality, dynamiczne poprawianie kontrastu, inteligentne sterowanie podświetleniem, możliwość zmiany balansu bieli

Rozdzielczość proponowana we flagowych Xperiach nie zmienia się od lat. Podobnie z innymi rzeczami. W dalszym ciągu jest to autorski wyświetlacz TRILUMINOS, dostosowany do urządzeń mobilnych, wspierany przez technologię X-Reality. Mieszanka dająca świetny obraz, dobre kąty widzenia i piękne kolory. W zasadzie nic dodać nic ująć. Czego chcieć więcej?

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Sony pokazał już w modelu Xperia Z5 Premium, że potrafi stworzyć ekran i to działający w rozdzielczości 4K, choć jak zapewne pamiętasz, nie można było jej doświadczyć cały czas. Model ten traktowany chyba bardziej jako ciekawostka i pokaz siły, był ostatecznie ciekawym, ale od tego czasu producent nie zrobił kolejnego kroku.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

I choć Full HD wygląda w XZ naprawdę pięknie, to uwierz mi, że wielka szkoda, że Sony tak uparcie trzyma się tej rozdzielczości. Dzisiaj, gdy coraz więcej producentów stawia na QHD dobrze by było, gdyby Sony również przystąpił do tej rywalizacji. Jestem przekonany, że ich ekran w 2K wyglądałby fenomenalnie i stanowił ogromną konkurencję dla chociażby Samsungów czy LG. Przez ten konserwatyzm Xperia XZ traci, bo kolejny element, którym mogłaby się wyróżnić, zostaje szybko zdławiony.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Wiem, że Sony nie bawi się w wirtualną rzeczywistość taką jak Samsung, bo nie musi. Ma Playstation VR, niemniej naprawdę chciałbym zobaczyć wyższą rozdzielczość w kolejnej edycji flagowca spod znaku Xperii. Ty też byś chciał/a, ale jeszcze o tym nie wiesz ;).

Tradycyjnie Sony pozwala dostosować pod swoje potrzeby balans bieli, możesz również zdecydować, w jaki sposób ma być ulepszony obraz. Do wyboru jest X-Reality dla urządzeń mobilnych lub tryb superżywych kolorów. Ja osobiście korzystałem z tego ostatniego, który przypadł mi do gustu. Pomimo wyraźnej poprawy kolorów, nie stają się one cukierkowate, przez co w dalszym ciągu wszystko wygląda naprawdę świetnie.

Będąc jeszcze przy wyświetlaczu Sony – pozwala on również na uśpienie, jak i wybudzenie telefonu poprzez dwukrotne stuknięcie w ekran. Oczywiście nie jest to jego fizyczna cecha, a software-owa – niemniej lubię z niej korzystać, gdy jest dostępna.

WYDAJNOŚĆ SONY XPERII XZ (F8332) 

O wydajności Xperii XZ można byłoby się albo rozpływać, albo uciąć w jednym zdaniu. Flagowiec Japończyków działa niesamowicie płynnie, przyjemnie, zachowując swoją wydajność w każdym momencie. Bez względu na to co robisz i ile byś zadań powierzył/-a tej Xperii. Kultura pracy to prawdziwa klasa i wpływa na to ma nie tylko mocny hardware, ale także lekka nakładka.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Jeśli chodzi o wyposażenie, jest ono standardowe jak na flagowce roku 2016. A to oznacza, że producenci powinni tym bardziej dołożyć coś od siebie, co wyróżni produkt od konkurencji. Praktycznie wszyscy korzystają z tym samych podzespołów, przez co kwestia wydajności mocno opiera się na optymalizacji oprogramowania. Sony jednak potrafi sprostać zadaniu – choć nie wszędzie (patrz aplikacja aparatu). Warto również zauważyć, że model XZ ma 3 GB pamięci RAM, przy czym część producentów korzysta z 4., ale akurat w tym przypadku muszę przyznać, że Xperia radzi sobie świetne i ten 1 GB nie robi różnicy.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Trudno zachwalać bardzo dobrze działający czytnik linii papilarnych, bo te działają świetnie praktycznie w każdym flagowcu, a nawet w klasie średniej. Niemniej warto odnotować, że Sony również w tym względzie należy do czołówki.

Będę o tym wspominał przy okazji baterii, ale przede wszystkim brakuje – po raz kolejny – bezprzewodowego ładowania. Jak dla mnie elementarna rzecz w tej klasie i tutaj Sony się na pewno nie popisał. Szkoda.

Specyfikacja SONY XPERII XZ (F8331)
Procesor 64-bitowy procesor Qualcomm Snapdragon 820
Pamięć masowa i operacyjna 32 GB ROM eMMC / 3 GB RAM / gniazdo kart MicroSD do 256 GB
Łączność A-GNSS (GPS + GLONASS), Wi-Fi Miracast, Technologia bezprzewodowa Bluetooth 4.2,
DLNA Certified, Google Cast, NFC, nano-SIM, USB typu C
Technologie związane z dźwiękiem Technologia High Resolution Audio (LPCM, FLAC, ALAC, DSD), DSEE HX LDAC, Cyfrowa eliminacja hałasu, Clear Audio+, Dźwięk przestrzenny S-Force Front, Nagrywanie w stereo
Wymiary 146×72×8,1mm
Waga 161g


SYSTEM, APLIKACJE, MULTIMEDIA W SONY XPERII XZ (F8332) 

Sony bryluje zawsze w tym akapicie, a z drugiej strony mam niestety wrażenie, że jest coraz gorzej, choć potencjał jest duży. I choć świat Xperii w pierwszej chwili daje poczucie, bardzo przyjemnego środowiska, to przy dłuższym użytkowaniu łapiesz się na tym, że nie korzystasz z takich elementów jak Xperia Lounge, czy sklep What’s New, które potrafią odrzucić już na początku, a nawet jeśli nie, to nie potrafią przykuć na dłużej uwagi użytkownika.

Nie zmienia to faktu, że lubię pracować na smartfonach Xperii m.in. za podejście do nakładki. Parę razy podkreślaliśmy, że nakładka Sony to raj dla minimalistów, fanów Nexusów i czystego Androida. Xperia XZ niczego w tym względzie nie zmienia. Nadal panuje tu minimalizm, oszczędność, przejrzystość, a zarazem konserwatyzm. Jedno jest pewne. Jeśli jesteś fanem/fanką miliona urozmaiceń, które preferują smartfony Huawei czy Xiaomi to środowisko Xperii Ci nie będzie leżeć, bo to zupełnie przeciwległy biegun.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Cieszy mnie ta prostota, lubię ją i jeśli korzystałeś/-aś dotychczas z innych modeli Sony nie będziesz zaskoczony/-a i poczujesz się, jak w domu. Jeśli to pierwsza Twoja przygoda ze środowiskiem Sony to co w nim znajdziesz?

New Suite, czyli Wiadomości – aplikacja, która zbiera najistotniejsze informacje ze świata z najróżniejszych kategorii. Oczywiście, możesz ją odpowiednio spersonalizować pod siebie, dodając ulubione strony. Gdy tylko wydarzy się coś istotnego, dostaniesz również powiadomienie, tak więc zawsze dzięki tej aplikacji wiadomości masz z pierwszej ręki. Jest do dobry odpowiednik samsungowego Upday, choć dla mnie mniej czytelny, no i nie redagowany przez żywych redaktorów.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Xperia Lounge – mam problem trochę z tą aplikacją. Z pozoru wygląda wszystko świetnie. Jest to bowiem miejsce, gdzie możesz wziąć udział w licznych konkursach, znajdziesz tu sporo dedykowanych motywów, obejrzysz trailer filmu, wyszukasz wskazówki, jak najlepiej wykorzystać swojego smartfona. Mocno podkreślona jest tu także współpraca Sony z UEFA, a więc raj dla kibiców piłki nożnej. Jest też okazja odebrać kod do aplikacji Privilege Plus, gdzie uzyskasz dostęp na przykład do filmów, czy też innych bonusów.

Generalnie jest w Loiunge wszystko i nic. Wiadomości często się powielają, brakuje także prawdziwych rarytastów, na przykład półrocznej substrykcji do Spotify, z którym Sony przecież współpracuje. Takich rzeczy tu niestety nie znajdziesz. W zamian za to Sony kusi Cię m.in. darmowymi motywami…, albo zachęca do udziału w konkursie, gdzie można wygrać filmowy plakat. Może jestem rozpieszczony przez Samsunga, ale niestety Japończycy muszą się jeszcze dużo nauczyć. Idzie to w dobrym kierunku, ale to jeszcze nie to.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

What’s New – kolejny element, bez którego spokojnie można byłoby się obejść. To sklep z aplikacjami, w którym polecane Ci są najróżniejsze propozycje, czy to aplikacje Sony, czy też firm trzecich. Nic szczególnego. Wygląda to trochę jak nakładka na Google Play, ale Japończycy w ten sposób zamiast prowadzić swój sklep, którym niegdyś był Sony Select, promują wybrane rozwiązania, które bardziej się im opłacają np. poprzez współpracę z jakimś partnerem. 

Track ID – aplikacja ta przewija się przez wszystkie modele Xperii, dostępna była jeszcze w pierwszych modelach Xperii Z. Pomoże Ci ona zidentyfikować utwór muzyczny, który na przykład leci w radio, a Ty zastanawiasz się kto jest wykonawcą.

Movie Creator – dla fanów tworzenia krótkich filmików ze zgromadzonych w swoich zasobach zdjęć i filmów. Nie odznacza się dużym stopniem zaawansowania, wystarczy kilka minut by ładnie spleść na przykład fotki z jednego dnia w ciekawy filmik. Przy dużej ilości zdjęć, na pewno będzie się to znośniej oglądało.

Szkic – aplikacja do rysowania. Prosta, bez żadnych udziwnień. Tylko, po co mi taka aplikacja? Gdyby to było jeszcze dopracowane bardziej w charakterze notatnika – w stylu, jaki zaproponował np. LG w Quick Memo Plus to bardzo proszę. A tak, Szkic nadaje się co najwyżej do zabawy. 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ogólnie rzecz biorąc tych aplikacji jest całkiem sporo, tylko niestety jakoś do mnie nie przemawiają. Z wymienionych przeze mnie, tak naprawdę żadna z nich nie jest czymś bez czego nie wyobrażam sobie pracy na Xperii. Z jednej strony chwali się, że Sony próbuje rozbudować swoje środowisko, ale mam wrażenie, że robi to trochę bez pomyślunku. Czuję się w tym wszystkim zagubiony. Jest jednak wyjątek.

Lifelog – zgodnie z aktualną modą na bycie fit, Sony dba również o swoją aplikację, by ta była w dobrej formie. Praktycznie każdy z większych producentów posiada taką apkę i choć nie ma tutaj wielkiej filozofii, w głównej mierze są one od rejestrowania naszej aktywności, to Lifelog jest naprawdę dobrze zaprojektowana i skrojona pod każdą osobę. Zarówno te aktywne fizycznie, jak i trochę mniej.

Aplikację możesz zainstalować także na innym smartfonie niż Sony, tak więc warto ją wypróbować. Stanowi bowiem świetną odpowiedź na chociażby S Health Samsunga. I chociaż ja sam swoją aktywność rejestruję w Garmin Connect, to z aplikacji Japończyków korzystałem z przyjemnością. Jeśli posiadasz dodatkowo jedno z urządzeń Sony z kategorii wearables, będziesz mógł/-a wykorzystać jeszcze bardziej możliwości Lifelog.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Na koniec jak zawsze zostawiam sobie jakość dźwięku. A ten jest totalny. Nie do przebicia w żadnym smarfonie. Nie miałem okazji porównać co prawda bezpośrednio chociażby z LG G5 i jego muzycznym modułem, ale szczerze wątpię, by Sony oddało palmę pierwszeństwa pod tym kątem. Co tu dużo pisać – słuchanie muzyki w tym smartfonie to poezja i miód dla uszu. Naprawdę dziwię się Sony, że uparcie promuje aparat i fotografię, zamiast położyć większy nacisk właśnie na brzmienie tego smartfona. Nie tylko zresztą tego modelu, każda Xperia brzmi dobrze, a już szczególnie flagowe. Niestety ktoś najwidoczniej nie widzi w tym zalety Xperii XZ i w dalszym ciągu marketingowo ten element jest traktowany po macoszemu.

Co sprawia, że Sony wiedzie dźwiękowy prym? Technologia High Resolution Audio, kodek LDAC wspierający brzmienie bezprzewodowe, system DSEE HX, który poprawia jakość skompresowanych plików, a więc sprawdzi się najlepiej w muzyce dostępnej w serwisach streamingowych np. w Spotify czy Deezerze. W przeciwieństwie do LDAC, DSEE HX (dostępne są tylko przy słuchawkach przewodowych), mamy też Clear Audio+, który ma za zadanie optymalizować ustawienia dźwięku. Jest jeszcze S-Force Front Surround, który sprawdza się przy odtwarzaniu z głośnika i daje poczucie dźwięku przestrzennego. Oczywiście można go włączyć również mając na uszach słuchawki.

Jest jeszcze dostępny korektor, w którym możesz ustawić sobie parametry wedle uznania. Uff, trochę tego jest. Generalnie nie czuję nigdy potrzeby zagłębiania się co i dlaczego działa w ten a nie inny sposób, ale tutaj wielkie ukłony – po raz kolejny – dla Japończyków za dostarczenie do moich uszu wspaniałej jakości dźwięku.

APARAT W SONY XPERII XZ (F8332) 

Dochodzę do tego akapitu i w głowie mam słowa “ale to już było…”. Na pierwszy rzut oka, patrząc jako przeciętny użytkownik – nie zmieniło się nic. Sony wciąż uparcie trzyma się swojej rozdzielczości, która robiła wrażenie może przy Xperii Z2. Teraz, gdy walka na megapiksele jest nieaktualna, chciałbym zobaczyć nowe podejście pod tym kątem. A Sony ma sprzęt, ma hardware, więc nie widzę problemu, by taką zmianę zastosować.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

A skoro już tu jesteśmy, to sensor zastosowany w Xperii XZ jest dokładnie taki sam, jak w na przykład Xperii Z5 z końca 2015 roku, czyli IMX300. Jeśli dodać do tego jeszcze tę samą aplikację, to z punktu widzenia Kowalskiego i Nowaka otrzymają oni dokładnie ten sam aparat. I powstaje pytanie. Czy warto pod tym kątem zmieniać telefon? Czy Sony rzeczywiście dokonał jakiś istotnych zmian? Z boku wydaje się, że nie. Ale jak zawsze – istotne są szczegóły. 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Aparat tylny w Sony Xperii XZ:

 • ilość efektywnych pikseli – 23 Mpx,
 • przekątna i typ matrycy – Exmor RS 1/2,3 cal,
 • rozmiar pojedynczego piksela – 1,1µm (mikrona),
 • przysłona – f/2.0, szerokokątny obiektyw typu G o ogniskowej 24mm,
 • stabilizacja obrazu – tak, 5-osiowa Steady Shot,
 • doświetlenie – LED,
 • autofocus – tak, hybrydowy z detekcją fazy,
 • nagrywanie wideo – tak, w rozdzielczości 4K,
 • funkcje dodatkowe – technologia potrójnego przetwarzania obrazu.

Aparat przedni w Sony Xperii XZ:

 • ilość pikseli – 13 Mpx,
 • matryca – Exmor R,
 • przysłona – f/2.0, szerokokątny obiektyw o ogniskowej 22mm.

Nie zmienia to jednak faktu, że gdybym miał jednym tchem wymienić zmiany, to byłoby to właściwie niemożliwe. Chcąc jednak zgłębić ten temat, poprosiłem Sony o podesłanie poprzedniego flagowca – Xperię Z5, bym mógł sprawdzić, jak XZ wypadnie bezpośrednio w konfrontacji z Z5. I wiesz co? Dopiero, gdy zderzyłem fotograficznie te dwa smartfony – poczułem różnice i progres na korzyść XZ. Wcześniej niestety ciężko mi było to dostrzec i z pewną ulgą mogę napisać, że jest pod kilkoma względami lepiej. Ale, czy jest naprawdę świetnie? Obawiam się, że nie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zacznę może od tego, że w końcu odczujesz różnicę przy łapaniu ostrości z bliższych odległości. Dotychczas Xperie, także te z niższych półek, miały z tym dość istotny problem. Xperia XZ nie rozwiązuje problemu idealnie, ale nie musiałem w końcu przy robieniu zdjęć stać w miejscu, męcząc się z uchwyceniem kadru tak, jak to zaplanowałem. Strasznie to było irytujące i choć Xperii XZ daleeeko do chociażby Galaxy S7/S7Edge to plus chociaż jest taki, że działa to sprawniej. W ogólnym odbiorze jednak, aparat (w stosunku np. do wspominanego Samsunga) działa bardziej ociężale, tak jakby brakowało mu mocy i szybkości. Cały proces robienia zdjęcia – łapanie ostrości, wciśnięcie migawki, zapisywanie go jest w ogólnych rozrachunku długi. W innych smartfonach z tej klasy, LG G5, Huawei P9, czy wspomniany Galaxy S7 to zupełnie inna bajka. Tam zdjęcia robią się wręcz same. Pstryk, pstryk, pstryk, pstryk, jedno za drugim. Tutaj kłania się po raz kolejny m.in. optymalizacja softu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

I w tym kontekście z przykrością stwierdzam, że Sony fotograficznie stoi daleko w tyle za konkurencją. Szybkość łapania ostrości, tryb makro (o nim za chwilę), aplikacja, czy nawet jakość zdjęć, choć ta zawsze pozostaje w pewnych ramach dyskusyjna. Zawsze bowiem znajdą się zwolennicy jak i przeciwnicy. Nie zmienia to faktu, że testując aparat w Xperii XZ nie zachwycałem się żadną funkcją, nie czułem wręcz chęci do robienia zdjęć.

W LG G5 myślałem tylko o aparacie szerokokątnym, w Huawei P9 o trybie monochromatycznym, przy SGS7 o nocnych zdjęciach, z kolei LG V10 to świetny tryb manualny. Przy Xperii XZ trudno mi wymienić choć jedną charakterystyczną cechę aparatu. Na pewno nie będą nią efekty AR, nie dość, że ciągle te same (a nowe są często płatne), to powielają sporo tych samych schematów. To dobra zabawa na jeden wieczór.

Tryb HDR nie robi różnicy, jak w LG czy Samsungach. Tryb manualny? Niby jest, ale nie taki, jakiego bym oczekiwał. Rozdrobnienie go na poszczególne dodatkowe aplikacje wprowadza moim zdaniem chaos. Ciężko tak naprawdę cokolwiek tutaj znaleźć. Zakładając jednak, że Ci to nie przeszkadza, to jak chciałbyś/chciałabyś robić zdjęcia na długim czasie naświetlania, kiedy telefon pozwala Ci ustawić czas maksymalnie na sekundę? Przy części zdjęć to wystarczy, efekt rozmycia jadących aut będzie wyglądał dobrze, ale jeśli lubisz bawić się ustawieniami i kombinować z aparatem, to według mnie nie znajdziesz tu inspiracji. Przynajmniej nie takich, jak u konkurencji.

Kolejna rzecz – scenerie. Jest ich dużo, nie ze wszystkich skorzystasz, ale dlaczego uaktywniają się one tylko przy maksymalnej rozdzielczości 8 Mpx?

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Tryb makro. Nieszczęsny tryb makro. Nie powinien się nawet tak nazywać, bo zdjęcia które wykonasz nawet nie dają namiastki makro. Sony zastrzega sobie, że aby uzyskać pełną ostrość, smartfon ma być oddalony o kilkanaście centymetrów od obiektu. Nie jest to nawet istotne ile to ma być, wystarczy bowiem rzut oka na porównanie z konkurencją. Różnice widać jak na dłoni. Xperia XZ nie miała lekko bo akurat pod ręką miałem Galaxy S7 Edge, ale to doskonale pokazuje, wręcz fizycznie – jak wiele brakuje do poziomu reprezentowanego przez innych graczy. Spójrz sam/-a. Po lewej zdjęcia zrobione Xperią XZ, po lewej Samsungiem Galaxy S7 Edge.

Żeby jednak nie było, że jestem zbyt surowy. Producent zapewnia trzykrotnie większą precyzję przetwarzania obrazu, która ma za zadanie dostarczyć zdjęcie ostre, nawet gdy warunki oświetleniowe nie zawsze są idealne. Takie akurat miałem cały czas – w końcu za oknami dominuje szara jesień. Ciemny listopad okazał się dobrym testerem trudnych ujęć, koncentrujących się np. na poruszanych przez wiatr liściach. Jak to wyszło zostawiam Twojej ocenie, ale myślę, że tutaj Xperia XZ poradziła sobie bardzo dobrze. Oczywiście zawsze może zdarzyć się lekko poruszony szczegół, niemniej akurat w tym przypadku muszę oddać honory Sony.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Na słowo uznania zasługuje również szybkość uruchamiania. Tutaj przydaje się fizyczny spust migawki. Wystarczy przycisnąć go, by aparat był gotowy do pracy. Sony podaje liczbę 0,6 sekundy. Czy dokładnie tyle jest nie wiem, ale w porównaniu z Xperią Z5 różnica jest diametralna – około 1-2 sekund, a to przepaść. Xperia XZ na tym polu działa równie szybko, jak Galaxy S7.

Xperia Z5 miała duże tendencje do przepalania fotek. W testowanym modelu ciężko mi stwierdzić jednoznacznie, czy jest poprawa, gdyż najlepiej można to zaobserwować, gdy dopisuje pogoda, jednak tego typu kwiatki, jak poniżej – niestety się zdarzały…

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Pamiętam, że przy testach Xperii Z2 bardzo spodobał mi się efekt Nieostrego tła. Polega on na tym, że aparat wykonuje dwa zdjęcia, dzięki czemu efekt rozmycia jest mocniejszy i w założeniu ma przypominać ten z lustrzanek. Niestety algorytm nadal jest nieprecyzyjny i nie zawsze wygląda to idealnie. Kierując mocą efektu na pewno należy zachować przy nim umiar. Po tylu latach Sony mógłby dopracować tę aplikację, choć obiektywnie patrząc – Xperia XZ radzi sobie na tym polu na podobnym poziomie, co Huawei P9.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Na koniec należy odnotować dobrej jakości zdjęcia z przedniego aparatu. Sony coraz częściej stawia na 13 Mpix matrycę, co jest strzałem w dziesiątkę, przy nieustającej modzie jaka panuje na selfie. Spodobał mi się sposób zmiany kamery. Wystarczy bowiem przeciągnąć palcem od górnej krawędzi ekranu, by przestawić się na przedni lub tylny aparat. Poza tym Sony pozwala również na selfie w trybie HDR, a także ręczne ustawienie balansu bieli czy ekspozycji. Znajdzie się również efekt gładkiej skóry, a także efekty AR. Sporo możliwości, choć jakoś nie przekonuje mnie nakładanie na twarz tygrysiej maski… Chociaż fani Snapchata powinni być zadowoleni…

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Nie kręcę dużo filmów smartfonem, choć ostatnio zdarzyło mi się popełnić w ramach testów jeden lecz jeśli korzystasz często z funkcji filmowania, Xperia XZ ma dla Ciebie nie tylko standardowe 4K, ale także 5-osiową technologię SteadyShot. Eliminuje ona do minimum drganie rąk przy kręceniu własnych materiałów. W pełni technologię wykorzystasz niestety tylko przy rozdzielczości FullHD w 30 klatkach… Przy tej rozdzielczości możesz uaktywnić tryb Inteligentne aktywne, w 4K, czy 60 klatkach pozostaje już zwykły Standard.

Podsumowując. W stosunku do poprzednika jest lepiej, tylko to wciąż za mało, by stanąć ramię w ramię z konkurencją. Wciąż brakuje mi w tym aparacie czegoś co by mnie zwyczajnie zainteresowało, więc z roku na rok dostaję praktycznie to samo, czasem trochę poprawione, ale wciąż z tą samą złą aplikacją, której nie trawię. Źle zoptymalizowana i nie wyciągająca maksimum ze świetnego hardware’u. Dodatkowo bez porządnego i logicznego trybu manualnego.

ZDJĘCIA W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI DOSTĘPNE NA NASZYM KONCIE FLICKR

W momencie pisania tego tekstu smartfon nie pojawił się w zestawieniu strony DxOMark. Podejrzewam, że XZ znajdzie się w czubie tabeli. Wysokie miejsca okupuje Xperia Z5 i X Perfomance, więc zdziwiłbym się, gdyby testowany model zaniżył poziom. Przyznam, że bardzo ciekawi mnie, jakie miejsce zajmie Xperia XZ. Ranking rankingiem, ale ostatecznie nie poczułem mięty do najnowszego wydania aparatu Sony.

BATERIA I TEMPERATURA W SONY XPERIA XZ (F8332) 

Zarządzanie energią zawsze było mocną stroną Sony. Praktycznie każdy model pod tym kątem działa rewelacyjnie. Długość działania na jednym ładowaniu, czy też bardzo dobre tryby oszczędności baterii w XZ nadal są w formie. Są jednak dwie istotne rzeczy. Plus i minus.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zaletą jest Qnovo Adaptive Charging. Czyli technologia, która ma sprawić, że bateria w Xperii XZ będzie w znacznie lepszej kondycji niż u konkurencji i to nawet po długim użytkowaniu. Jak to działa? Bardzo prosty przykład – kto z Was podłącza telefon na noc do ładowarki? No właśnie. Robi to praktycznie każdy/-a, a przy średnio siedmiogodzinnym śnie, smartfon spokojnie zdąży się naładować. Niestety dla baterii, gdy jest w pełni naładowana, ciągłe wiszenie na zasilaniu nie jest wskazane. Xperia XZ działa w tym względzie inteligentnie.

Otóż Sony nazywa to intuicyjnym ładowaniem. Polega ono na tym, że smartfon wie, kiedy masz nastawiony budzik, więc ładuje się do 90 procent, a potem adekwatnie do godziny i czasu napełnia baterię do 100 procent, tym samym będąc gotowym na chwilę przed budzeniem. Muszę przyznać, że jest to świetne rozwiązanie, tym bardziej, że zdecydowana większość smartfonów nie daje już dostępu do wymiany baterii. Mi to osobiście nie przeszkadza, nigdy na szczęście nie musiałem kupować nowej w żadnym ze smartfonów, ale są osoby, które to robią właśnie m.in. przez zużycie ogniwa. Sony dba o to, by akumulator mimo wszystko był jak najdłużej w dobrej kondycji i tak samo wydajny, jak na początku swojego życia.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jaka jest wada? Specjalną ładowarkę do szybkiego ładowania możesz sobie dokupić – w tej chwili za około 150 zł w oficjalnym sklepie Sony i to jeszcze w przecenie. Dokupowanie przejściówek i innych rzeczy jest powszechnie spotykane, ale decydując się na smartfon z najwyższej półki, kosztujący bez mała 3000 złotych, mam jeszcze do niego dodatkowo kupować ładowarkę? No chyba ktoś ma dobre poczucie humoru w Sony… Ja przynajmniej się na takie rozwiązanie nie godzę. Ktoś kto korzysta z szybkiego ładowania na codzień i nagle ma się przesiąść na smartfon, który bez dodatkowej ładowarki nie naładuje się szybciej? Niby to błahostka, ale ja odbieram to bardzo mocno negatywnie.

I znów czuję się rozdarty, bo z jednej strony dostajemy coś ciekawego, a z drugiej pojawia się niesmak w postaci ładowarki. Tak, jak wspominałem wcześniej – nie ma też bezprzewodowego ładowania, co przelewa czarę goryczy. Qnovo Adaptive Charging jest świetnym rozwiązaniem, ale to trochę za mało. 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Na szczęście czas pracy na jednym ładowaniu pozwala delikatnie przymknąć na to oko. Xperia XZ wystarczy Ci bowiem spokojnie na 24 godziny ponadprzeciętnego użytkowania, gdzie korzystasz cały czas z WiFi, masz włączony GPS i jasność ekranu ustawioną na full. Do tego posłuchasz muzyki, wykonasz kilka zdjęć, chwilę pograsz. I pod tym kątem wygląda to naprawdę dobrze. Znam osoby, które korzystają jeszcze mniej intensywnie ze smartfonów, tak więc Xperia XZ u nich wytrzyma jeszcze dłużej. Sama pojemność baterii nie powala na kolana – 2900 mAh – ale muszę przyznać, że to potwierdza tylko, że Sony w dalszym ciągu trzyma swój wysoki poziom.

Nie zapominam też o Trybie STAMINA a także Ultra STAMINA, które przydadzą się w momencie, gdy zabraknie dostępu do gniazdka elektrycznego lub powerbanka. Wówczas zostają ograniczone chociażby dane wymieniane w tle, ale to są rozwiązania na podbramkowe sytuacje.

Temperatura? Tu przyjemne zaskoczenie, bowiem nagrzewająca się obudowa nie doskwierała mi tak, jak na przykład we wcześniejszych modelach. Mając przy sobie Xperię Z5 doskonale mogłem odczuć, jaki progres w tym względzie wykonał Sony. Różnica jest duża i Xperia XZ radzi sobie znacznie lepiej z odprowadzaniem ciepła, choć przy intensywnym użytkowaniu potrafi się zgrzać.

PODSUMOWANIE

W pewnym momencie Sony narzucił sobie zabójcze tempo wydawania kolejnych flagowców. Sześciomiesięczny okres okazał się rzeczywiście trudny dla producenta, by wciąż utrzymywać się w siodle. Uciekła przez to gdzieś świeżość, brak innowacji i istotnych zmian. To był może dobry plan na 2-3 edycje. W końcu Sony złapało oddech. Zresetowano, a właściwie zakończono serię Xperia Z, pojawiły się udane modele Xperia X i spodziewałem się, że nowa XZ zwyczajnie pozamiata. Jak widzisz po mojej recenzji tak się nie stało.

Ja przynajmniej nie widzę w niej absolutnie nic, co mogłoby mnie przekonać do jej zakupu. Dla przeciętnego i świadomego użytkownika Xperia XZ to tak naprawdę Xperia Z5 w innym opakowaniu i z uaktualnionym hardwarem. Reszta to powielanie znanych i utartych schematów. Nie ma tutaj żadnej fantazji, innowacyjności, jakiegoś szaleństwa.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Rozpakowując ten smartfon z pudełka nie będziesz mieć ciarek na plecach, serce nie zabije Ci mocniej, a z ust nie wydobędzie się wielkie WOW. To nie te emocje, nie ten feeling. Dla mnie Sony Xperia XZ – i piszę to ze smutkiem – to fajny film, który widziałem kilka razy, do którego sporadycznie lubię wracać, ale też film, przy którym się zaczynam w końcu nudzić.

I przyznaję, że to trudne, bo słowo “Xperia” było kiedyś synonimem zachwytu i pożądania. Wystarczy, że przypomnę sobie, gdy miałem wersję Z2 w testach. Zapytaj Michała Brożyńskiego, jak jego znajomi reagowali na Xperię Z, którą recenzował. Każdy chciał zobaczyć ten telefon, dotknąć go, sprawdzić czy rzeczywiście jest wodoodporny.

Dzisiaj to bezpowrotnie przepadło. Dziś Xperia to po prostu kolejny smartfon. Dzisiaj te same emocje, co niegdyś flagowce Sony, wzbudzają Galaxy S7 czy Huawei P9. Czuję oczywiście, że jestem rozdarty, bo z jednej strony trzymam w dłoni smartfon, który ma wszystko co potrzeba, a z drugiej brakuje mu tak wiele, że trudno napisać, by wraz z Xperią XZ przyszedł jakiś progres.

Sony Xperia XZ (F8331) - recenzja 90sekund.pl
Sony Xperia XZ (F8331) – recenzja 90sekund.pl

Niepodzielnie za to rządzi klasyka. I jest to pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl, kiedy widzę Sony Xperię XZ. Osoby, które nie szukają fajerwerków w smarfonie i znudzone są kolejnymi bajerami, których nie wykorzystują – a przynajmniej tak twierdzą – to w tym flagowcu znajdą wszystko, co trzeba. Mam znajomych, którzy od lat są wierni marce i nie wyobrażają sobie życia bez Xperii, która ich nigdy nie zawiodła. Pytanie tylko, czy dla posiada/posiadaczki któregokolwiek z poprzednich flagowców, zmiana będzie odczuwalna przy takich produktach, hak XZ?

Z mojej perspektywy niekoniecznie. Osobiście, gdybym był posiadaczem Xperii Z5, nie byłbym przekonany do zmiany. Nie poczułem bowiem ani w pierwszym, ani w ostatnim dniu korzystania z XZ technologicznych więzi. Nie zżyłem się z nią. I jeśli ktoś taki jak ja, który obcuje z wieloma smartfonami, nie odczuł zmian w stosunku chociażby do poprzedników, to zwykły użytkownik tym bardziej tego nie odnotuje.

Ten smartfon powinien być zupełnie inny. Ja chciałbym, żeby był zupełnie inny. Sony – pomimo, że odrabia ostatnimi wynikami finansowymi straty – stoi w miejscu. Liczę, że przypływ gotówki rozpali na nowo w inżynierach tej firmy ogień innowacji.

 • Jakub Jabłoński

  Jak pierwszy raz miałem w ręce ten telefon, pierwsze co pomyślałem ,,jaki on toporny” – brak efektu łał. Niestety Sony z modelami xperia trochę stanęło w miejscu. Brakuje trochę świeżości. Reklamy zachwalają tylko aparat co nie każdego przekona. Jak dla mnie od cholery bajerów, cudownych nazw, ale czy to wszystko działa razem tak jak trzeba. Konkurencja robi to lepiej.

  • BojaR

   Właśnie tych bajerów tutaj brak. Ja odnoszę wrażenie, że z roku na rok jest tak samo. Owszem w szczegółach różnice są, ale kto zwraca uwagę na drobnostki? Nieliczni.
   A sama Xperia działa wyśmienicie, wydajnościowo perełka, kultura pracy na najwyższym poziomie. Tylko, że takie cechy ma również Xperia Z5, a i nawet Z3 jestem przekonany wciąż działa świetnie. Czym w takim razie usprawiedliwić zmianę modelu na nowszy?

 • Jerzy Jabłoński

  Co to jest efekt WOW? Przecież to telefon, przedmiot na wskroś użytkowy i tak podstawowy i popularnym, że równie dobrze można by się doszukiwać WOWa w elektrycznej szczoteczce do zębów. Macie dobry jakościowo i sprzętowo telefon, na dodatek o eleganckim, oszczędny wzornictwie, a narzekanie na brak WOWa?

  • Zauważ, że to najwyższa półka. Są smartfony i są SMARTFONY. Tak samo, jak z samochodami. Jak ktoś robi Ferrari w smartfonach, to oczekujesz, że zrobi na Tobie wrażenie na miarę Ferrari, a nie Skody Fabii ;). Tak sądzę. I dokładnie pamiętam WOW, kiedy na premierze Samsunga brałem do ręki SGS6Edge, a później rozpakowywałem do testów.

   • Jerzy Jabłoński

    No nie przesadzajmy. Jak już to nie Ferrari tylko co najwyżej Skoda Fabia w najwyższym pakiecie wyposażenia ;) Ferrari smartfonów to może być Gresso, Ulyse czy smartfony Lamborghini, a nie Sony Xperia.

    Od takiego smartfony można oczekiwać WOWa, a od telefonicznej Skody czy Fiata?

  • BojaR

   Lubię mimo wszystko, gdy urządzenie wywołuje jakieś emocje. Tutaj mi tego zabrakło. Jakościowo i sprzętowo dobrze wykonany jest każdy flagowiec, nawet w średniej półce takie smartfony się znajdą. Osobiście zabrakło mi tutaj charakteru i to jest to co pisałem w tekście. Tradycjonaliści będą zadowoleni, a niektórzy, tacy jak ja będę szukać jeszcze czegoś.

   • Jerzy Jabłoński

    O, z tym się zgodzę, ale to znowu kwestia gustu. Mnie się Xperia podobają, gdyby nie cena i nakładka (których nie cierpie) to byłby świetny smartfony dla mnie.

    • BojaR

     No i o to chodzi :) Komuś takie podejście się podoba, komuś czegoś brakuje, a ktoś inny powie, że mu to nie odpowiada :) Grunt by trafić w swoje potrzeby :) Ja nie czuję spełnienia, chociażby właśnie przez cenę w stosunku do możliwości jakie daje Xperia XZ, choć to wciąż bardzo dobry smartfon.
     A tak swoją drogą czemu nie cierpisz nakładki Sony? ;)

     • Jerzy Jabłoński

      W ogóle nie lubię nakładek, nie tylko tej od Sony.

      Jak wiem, że zamiast systemu mam “cosia” to mnie to strasznie męczy. Ile ja się na Galaxy Tabie nakombinowałem, żeby nie widzieć nigdzie ikonek od TouchWiza, a pierwsze co zrobiłem na telefonie od LG to zainstalowałem googlową nakładkę żeby system chociaż wyglądał jak czysty Android :)

     • BojaR

      Rozumiem :) W takim razie najlepszym rozwiązaniem jest albo Nexus albo Pixel :D
      Natomiast w Sony ta nakładka i tak jest bardzo minimalistyczna i podobna do czystego Androida. Odwrotny biegun dla mnie to Huawei i Xiaomi ;)

 • Malkolm

  Mam Xperie Xz i smartfon łapie bardzo szybko ostrość nie trzeba długo czekać tak jak pan to napisał pstry, pstryk, pstry,Xperia robi to bardzo szybko bez zacięć. Zdjęcia oczywiście kwestia porównania zależy od warunków jak na moje oko fotki są ostre, kolory naturalne. Video pierwsza klasa szczególnie Ful Hd. Wyświetlacz tylko tu pan pochwalił obiektywnie jest Super szczególnie, jasność, odwzorowanie kolorów,a bym zapomniał bateria długo trzyma jak na smartfon. Ładowarka szybko ładuje około 1:15 minut. Jakość materiałów wysoka nic nie skrzypi leży dobrze w dłoni, wyświetlacz Gorilla Glass 4.Aplikacje np w Xperia Lounge można wygrać nie tylko plakat ale wysokiej rangi sprzęt elektroniczny i są fachowe porady. Smartfon działa płynie bez zacięć. Xperia Xz jest to pełno wartościowy Smartfon z górnej półki tylko trzeba go mieć na dłuższy czas. Mam odczucie że zrobił pan test pobieżnie, nie obiegtywnie jest pan fanem Samsunga. Sądzę że nie opłaca się robić państwu takich testów bo czytelnicy to zweryfikują ale jeszcze trzeba mieć dużą oglądalność.

  • BojaR

   Dziękuje za wyczerpujący komentarz i jednocześnie przykro mi, że nie trafiłem z moją opinią w Pańskie oczekiwania ;)

   Zgodzę się, że pod kątem łapania ostrości Xperia XZ pracuje lepiej od swoich poprzedników, jednakże w porównaniu z konkurencją trochę jej brakuje, szczególnie w gdy chcemy wykonać zdjęcia makro. Poza tym w tekście odniosłem się nie tylko do Samsunga, ale także do LG i Huawei, tak więc stwierdzenie, że moja opinia nie jest obiektywna, bo jestem fanem Samsunga nie jest wg mnie trafiona.

   Kwestia ładowania. W recenzji napisałem, że zakup dodatkowo ładowarki wspierającej szybkie ładowanie, jest dla mnie minusem. Inne urządzenia w tej klasie mają to w standardzie. Przy zastosowaniu takiej ładowarki na pewno ładowanie będzie szybkie – to oczywiste.

   Co co jakości wykonania, tak zgadzam się. Wszystko jest zapięte na ostatni guzik, tylko ciężko chwalić za to sprzęt z półki premium. Uważam, że to oczywisty standard. Chętnie tez poznam źródło w którym podana jest informacja o zastosowaniu Gorilla Glass 4, ja bowiem do takich danych nie dotarłem :)

   Co do Xperii Lounge to niestety się nie mogę zgodzić. Nie mniej każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego, ja nie znalazłem i to moje subiektywne zdanie. Nie jest to pierwszy smartfon Sony który testuje i nigdy treści zawarte w Lounge mnie nie zainteresowały na dłużej. Ja na przykład zamiast konkursów wolę promocje na konkretne aplikacje.

   • Malkolm

    Pytanie czy często używa się tryb makro? Nie, a fotki często robimy w plenerze, pomieszczeniu, Tak. Skupił bym się bardziej na aparacie szerokokątnym w Xz bo go ma i więcej zmieści np:Krajobrazu, pomieszczeniu niż Samsung S7. Ocena 6 za aparat w Sony to jest śmieszne, ósemka by była bardziej sprawiedliwa a przyczepił się pan do makro gdzie w i Xperi działa to dobrze jedyny warunek obiektyw nie może być bardzo blisko punktu.
    Funkcja jasności, koloru w trybie auto nie zachwycił się pan już nie piszę o trybie manualnym bo zabrakło by miejsca. Czepia się pan rozdzielczości w sceneriach że za mało i krytykuje rozdzielczośc 23mpi Xperi że to nic nie zmienia. Dużo bym pisał, ale test pański jest nie dopracowany i jeszcze ta Xperia Z2 kiedy to było, co tu porównywać.

    • BojaR

     Ocena za aparat jest oceną ogólną. Składa się na nią wiele czynników.

     1. Tryb makro. Powiedzmy sobie wprost: jest fatalny. Podałem wyraźny przykład na to, jak wygląda taka fotografia w innym smartfonie. Moim zdaniem ten tryb daleki jest od tego, jak powinien wyglądać. Osobiście korzystam z tego trybu makro, a kwestia kto i czy często korzysta rozbija się o to, jakie kto ma potrzeby.

     2. Dlaczego miałbym się zachwycać funkcją jasności, skoro dostaję taką funkcję nawet w smartfonie za 1000 zł?

     3. Tryb manualny. Niestety w porównaniu z tym, co prezentuje chociażby LG G5 czy LG V10, Sony nie daje takich możliwości. W tekście również podałem przykład (chociażby czasu naświetlania), który wynosi maksymalnie 1 sekundę – w LG G5 to 30 sekund. Przy zdjęciach nocnego nieba różnica ogromna. Nie wspominam o Huawei P9, który ma wyłącznie dedykowany tryb do takich zdjęć. Oczywiście – ubiegając kontrargument – nie każdy z tego korzysta, ale ktoś, kto chciałby pobawić się fotografią z Xperią XZ, tego nie zrobi (podobnie jak przy trybie makro).

     4. Zwróciłem uwagę na ograniczenie rozdzielczości w sceneriach, ponieważ 8 Mpix przy możliwościach aparatu, który oferuje 23 Mpix jest dla mnie niezrozumiałe. To nie jest czepialstwo. Jakiś czas temu zdjęcia HDR również były ograniczone do 8 Mpix i daleko nie trzeba szukać, bo było tak m.in. w Xperii Z5. Jak będę miał Z5 pod ręką, to z chęcią sprawdzę, czy to poprawiono. :)

     5. Dodam jeszcze od siebie aplikację, która zarządza aparatem. Niestety nie jest szczytem optymalizacji, a problem ten pojawia się już od dłuższego czasu. I choć jest lepiej, to nie jest to poziom który oferuje konkurencja.

     • Malkolm

      Testy pan robi profesjonalnie i powinien pan wiedzieć trybu makro nie ma w Xperia Xz ani Samsung S7. Zdjęcie w Xperi jest takiej samej jakość co w Samsungu czyli szumy i słaba ostrość. Można to nazwać makro?.
      Nie zachwyca pan się jasnością Xperi Xz a zachwyca się w smartfonie za 1000zł tylko za tą cenę co pan kupi lepszego od Xperi Xz. Smartfon z gorszą matrycą, obiektywem, procesorem ale ma pan jasność, ciekawe rozumowanie.
      Robienie zdjęć smartfonem w nocy nawet z dużym czasem przysłony to też nie porozumienie, jakość słaba.
      Stawia pan smartfonom wysoką poprzeczkę jak aparatom fotograficznym.
      Jeszcze jak państwo zrobili test fotek nocnych ze smartfonów to był by numer.
      Na obecną technologię fotograficzną smartfony z górnej półki sprawdzają się tylko w dobrym oświetleniu i ładnym plenerze. A tryby nocne, makro, szybko poruszające się obiekty to już inna liga nie na S7, Xz i inne

     • BojaR

      Skoro nazywa się to trybem makro to dlaczego Sony nie potrafi zrobić porównywalnego zdjęcia do tego który zamieściłem w recenzji? Dlaczego minimalna odległość od obiektu przy tego typu zdjęciach jest tak duża? Dlaczego konkurencja potrafi tę odległość zmniejszyć, przez co zdjęcie wygląda o wiele lepiej? Skoro Pana zdaniem nie ma czegoś takiego jak tryb makro to dlaczego chociaż Xperia XZ nie daje namiastki tego co moglibyśmy osiągnąć. I zgodzę się tutaj z Panem w 100 procentach. Tego typu zdjęcia wykonane z XZ nie można nazwać trybem makro :) Podałem jasny i klarowny przykład i gołym okiem widać, że Xperia XZ w tego typu zdjęciach nie wypada dobrze.

      Nie przypominam sobie, żebym zachwycał się funkcją jasności w smartfonie za 1000 zł. Więc proszę mnie nie ciągnąć za słówka. Napisałem wyraźnie, że taka funkcja również w takich modelach występuje. Druga sprawa, jeśli jeszcze jesteśmy przy jasności. Porównując samą wartość przesłony Xperia XZ wcale nie wypada najlepiej. Przykład: iphone 7 – f/1,8, LG G5 – f/1,8, Galaxy S7/S7Edge – f/1,7, Xperia XZ – f/2.0. Tak więc pod tym kątem Xperia nie jest najlepsza – trudno żebym się tym przesadnie zachwycał. Jest po prostu dobrze.

      Zdjęcia z smartfona na tę chwilę nie mogą się równać z profesjonalnymi apratami i pewnie nigdy nie będą mogły. Jednak jakość ta jest co raz lepsza i akurat jeśli chodzi o zdjęcia nocne spokojnie można wykonać bardzo ciekawe fotki. Czy to ze statywu czy też na długim czasie naświetlania.

      Nie rozumiem, dlaczego nie mielibyśmy zrobić testu zdjęć nocnych wykonanych z smartfonów? Producenci jak widać dwoją się i troją, żeby zdjęcia nocne były w możliwie jak najlepszej jakości. Wystarczy zajrzeć w materiały prasowe. Dlaczego miałbym tego nie przetestować i sprawdzić? Na tym właśnie polega m.in ocena ogólna aparatu.

     • Malkolm

      Jakie pan zdjęcie zamieścił w trybie makro przecież to w najlepszym przypadku nazwał bym fotografię marnej jakości.Dlaczego Sony ,Samsung nie potrafi zrobić dobrego trybu makro ?Prosto odpowiem- Fizyka i jeszcze jest za wcześnie żeby robić tego typu testy tak jak HDR. To też pan powinien wiedzieć.
      Wartość przysłony to nie wszystko,to tylko numerki jeśli chodzi o smartfony tej półki.
      Może pan oceniać zdjęcia nocne ale jak pan napisał Producenci poprawią jakość tych fotek.
      Ogólnie źle pan ocenia kryteria jakości,oceny w teście.
      Jak pan ocenił Xperie Xz że dał pan 6 za aparat.

     • BojaR

      Tak jak wspomniałem wcześniej: Ocena za aparat to ocena ogólna. Na wysokość oceny wpływa wiele czynników, w tym zdjęcia nocne, tryb HDR, zdjęcia makro, oraz “numerki” jak Pan to określił + wiele innych elementów np. aplikacja, szybkość zapisywania zdjęć, szybkość ostrzenia itd.

      Z Pana wypowiedzi wynika, że połowy z nich nie warto testować. Nie wiem jakich testów Pan oczekuje, ale w naszej redakcji sprawdzamy każdy aspekt, nie tylko zdjęcia w świetle dziennym. Poza tym skoro producenci poprawiają i pracują nad tym by np. zdjęcia nocne wyglądały jak najlepiej, to dlaczego miałbym tego nie sprawdzić? :)

      Na koniec – odnosząc się do jakości – polecam powiększyć sobie pierwsze lepsze zdjęcie zrobione z Xperii XZ :)

  • Dziękuję, że zechciał Pan poświęcić czas na lekturę naszej recenzji oraz, że zostawił Pan tak obfity komentarz. Nie mogę zgodzić się z Panem, że to recenzja pobieżna. Proszę napisać podobny tekst na 5000 słów. Mój bloger podaje masę przykładów, nie tylko odnosi się do Samsunga. Miał też poprzednie flagowce Sony, miał też innych firm. Chłopak wie, co pisze – słowo honoru!

   Natomiast przyznaję, że poczułem się dotknięty Pana ostatnim zdaniem. Tak się składa, że oglądalność 90sekund.pl nieustannie rośnie. Wyróżniamy się świetną jakością tekstów, co zauważa wielu komentujących tutaj. Może i nie mamy miliona odsłon, ale nie mogę napisać, żebyśmy byli nowicjuszami. Robimy świetną, zaangażowaną i autentyczną pracę. Proszę to docenić, bo jakość powyższej recenzji również jest dowodem na to, że jednak nie traktujemy produktów “po łebkach”.

   • Malkolm

    Może pan odpowie za kolegę dlaczego w teście Samsunga s7 edg na stronie 90sekund.pl napisał że są problemy w zdjęciach makro i dostał ocenę 9 za aparat a Xperia Xz z tym samym problemem dostaje 6 punktów za aparat.Trzeba zaznaczyć że makro nie funkcjonuje dobrze w obu smartfonach. Nie rozumiem dziwnej oceny pana kolegi.Moja ocena za aparat fotki i Video Xz 8 ,S7edg 8.
    Tak samo z baterią w Xz bateria dłużej pracuje niż w samsungu S7 i ma funkcje wydłużającą żywotność baterii WOW! I tu dał bym punktacje za baterię 9 Xz i 8 S7.Dalej w skrócie Wzornictwo S7-9,Xz 8. Hardware s7-9,Sony-9,Wydajność S7-10 Xz-10,Aparat S7-8,Xz-8,Cena jakość S7-7,Xperia Xz-7.I tym sposobem wynik wyrównany.
    Dalej uważam że promujecie Samsunga s7edg i dajecie mu więcej punktów niż na to zasługuje.I to tyle.Dziękuje za dyskusje.

    • Kłaniam się. Wie Pan, trudno wypowiadać mi się za Krzysztofa, skoro on cierpliwie odpowiada na wszystkie Pana zarzuty. No i zgadzam się z jego zdaniem. Nie jestem pewien, czy dobrze Pan uchwycił kontekst. Krzysztof otwarcie przyznaje, że sensor fotograficzny w recenzowanej tu Xperii jest świetny i z tym nie polemizuje. Ale nie potrafi zrozumieć, jak to się dzieje, że aplikacja fotograficzna działa tak fatalnie na tak cudownym hardware? Żeby nie być gołosłownym – proszę rzucić okiem na listę moich pretensji do aparatu w Xperii X Performance. Dopóki Sony będzie robić takie rzeczy, trudno będzie tej firmie stanąć do równej rywalizacji. Oto ta lista (X Performance testowałem kilka tygodni temu, więc to świeże spostrzeżenia):

     1. długi czas uruchamiania aparatu, który pomimo zapewnień producenta nie startuje tak błyskawicznie, jak opisują to materiały prasowe,
     2. aparat źle radzi sobie w trybie Lepszej Automatyki. Niebo jest przepalone, kolory rozjaskrawione, a stabilizacja nawet nie wiadomo, czy działa, bo nawet w dobrych warunkach oświetleniowych pojawiają się rozmazane kadry,
     3. pomimo, że do dyspozycji jest w tym przypadku aż 23-Mpx matryca, to tak naprawdę nie jest możliwe fotografowanie z nią i jednoczesne używanie dedykowanych efektów,
     4. drugą rozdzielczością obok 23 Mpx są 21 Mpx. A później… Później jest przepaść i kolejną dostępną do wyboru – 8 Mpx…
     5. co znamienne – dopiero przy 8 Mpx można wykorzystać w pełni wszelkie możliwości poszczególnych trybów oraz efektów, których przecież nie brakuje,
     6. no tak… efekty… – te, często wyświetlane są w podglądzie, przed wybraniem i zrobieniem zdjęcia. I w tymże podglądzie podczas ruszania smartfonem w celu wybrania odpowiedniego kadru – aparat koszmarnie klatkuje. Nie spotkałem się z tym nawet w telefonach za około 1000zł…
     7. jeśli fotografujesz lub kręcisz film, to urządzenie nagrzewa się, ale nawet nie tak bardzo. Natomiast na ekranie wyświetla się komunikat, że wpierw część foto funkcji przestaje być aktywna, aż w końcu aparat zostanie wyłączony, bowiem X Performance jest zbyt ciepła… Przynajmniej wg systemu…
     8. jakość wideo? Zaledwie Full HD 30kls./s i 60kl./s… Brak słów…
     9. ostatnia rzecz, która irytuje mnie do potęgi entej. Otóż nawet jeśli udaje się zrobić fajne zdjęcie, to po dokonaniu zbliżenia okazuje się, że całość wygląda, jakby została ulepiona z plasteliny. Początkowo przecierałem oczy ze zdumienia, ale wynika z tego tylko jedno – aplikacja aparatu dorysowuje piksele, szczególnie przy gorszym oświetleniu… Co za katastrofa! Podobne rzeczy spotykam wyłącznie w aplikacjach do robienia zdjęć, które można nabyć w Sklepie Play.

     Cała recenzja tutaj Sony Xperii X Performance: http://90sekund.pl/test-recenzja-opinia-sony-xperia-x-performance-f8131-przede-wszystkim-wydajnosc/

     Co do problemów z makro. Tak, Krzysztof opisał, że występują w recenzji Galaxy S7 Edge, ale nie są one tak uporczywe, jak w Xperiach. Co więcej – tam (w SGS7) wszystko inne jest o niebo lepiej rozwiązane w aplikacji fotograficznej. Jest superszybka, genialnie intuicyjna i robi kapitalne i ultraszybkie fotki nawet w trybie HDR. O nocnych zdjęciach nawet nie wspominam. Stąd ocena za aparat tam jest taka wysoka, bo wszystko inne jest na wysoki połysk.

     I nie zgodzę się z Panem, że promujemy tutaj Samsunga. Nie uciekamy od wad, które w fotografii w SGS7 zauważyliśmy. Ja pisałem o nich tutaj: http://90sekund.pl/mwc2016-zobacz-jakie-zdjecia-robi-samsung-galaxy-s7/ a także tutaj: http://90sekund.pl/test-recenzja-opinia-samsung-galaxy-s7-sm-g930-mechaniczna-precyzyjnie-naoliwiona-maszyna/ Sam Krzysztof w swojej recenzji SGS7 Edge napisał o nich tutaj: http://90sekund.pl/test-recenzja-opinia-samsung-galaxy-s7-sm-g935-jeden-by-wszystkimi-rzadzic/

     Oprócz tego wszystko udokumentowane jest u nas superdokładnymi zdjęciami, z linkami do oryginalnych fotek (bez kompresji) na naszym koncie w serwisie Flickr. Więc niby kogo promujemy? Jak promujemy, to wyraźnie oznaczamy w naszych tekstach, jak np. tutaj: http://www.90sekund.pl/kreacje/sgs7/

     Oczywiście nadal jestem wdzięczny, że zechciał Pan wziąć udział w dyskusji i tak obficie przedstawiał swoją argumentację. Ale mimo wszystko mam wrażenie, jakby argumentacja z naszej strony do Pana nie docierała. My naprawdę zastanawiamy się, dlaczego pomimo najlepszych sensorów fotograficznych na rynku, Xperie nie rzucają możliwościami foto na kolana, tak jak robi to konkurencja od Huawei, LG, Samsunga korzystając z tychże sensorów w swoich smartfonach.

     Jeśli mam być szczerym, to mam takie wrażenie, że kupił Pan ten telefon za grube tysiące złotych, naczytał się recenzji w innych miejscach, w których blogerzy z nieuzasadnionych dla mnie przyczyn przemilczeli wady tego urządzenia, a potem trafił Pan na mojego bloga i recenzję mojego blogera, która to wszystko wywraca do góry nogami. Możliwe więc, że czuje się Pan rozżalony z powodu swojego wydatku i szuka usprawiedliwienia dla niego. Ale tutaj remedium na ten problem Pan nie znajdzie.

     Kochamy sprzęt Sony. Jest TOTALNY. Ale ma takie wady, których nie umiemy mu wybaczyć, bo z szacunku do tej firmy chcemy, aby jej produkty były tak samo dobre, jak materiały, które je anonsują. Nikt nam za te teksty nie płaci. Dostaje Pan samo mięcho, dokładnie takie, jakie nam się objawiło po wyjęciu z pudełka.

     Jestem całym sercem przekonany o słuszności racji po stronie Krzysztofa. Kurczę, gdyby był Pan z Poznania, chętnie spotkałbym się z Panem, aby pokazać, jak to działa w Samsungu. Jeśli będzie Pan kiedyś przejazdem – proszę się odezwać. Spróbujemy się umówić. Nie chcę, aby Pan odchodził z 90sek.pl w poczuciu, że trafił na upartych sponsorowanych przez Samsunga blogerów. Bo tacy nie jesteśmy.

     I ja również dziękuję za dyskusję.

     • dareczq

      Witam,
      kurde panowie wielki szacun za państwa spokojne odpowiedzi dla użytkownika Malkolm, pewnie gdzie indziej albo by nikt nie odpowiadał, albo zablokował uznając za trolla, i chociaż też jestem fanem Sony (obecnie Z3) to daleko mi do argumentacji pana Malkholma, w moim mniemaniu Sony ulepsza jedynie aparat fotograficzny a nie soft do niego. Aplikacja do aparatu od serii Z za wyjątkiem kilku opcji w trybie manualnym nie przeszła absolutnie żadnych zmian i to jest problem.

     • Dziękuję za Pana wypowiedź. Staramy się wykonywać naszą pracę jak najlepiej. A napisanie tekstu na blogu, traktujemy jako początek, bo cała reszta dzieje się, kiedy Czytelnik wchodzi z tym materiałem w interakcję.

      Co do aparatu – zgadzam się z Pana uwagami. Modlę się w duchu, aby XZ Premium była wolna od tych wad. Póki co oczekuję na sampel testowy.

     • dareczq

      Może w końcu się przełamią:), zwiększyli rozmiar piksela co powinno zlikwidować szumy oraz programowe wyostrzanie, jakby jeszcze popracowali nad samą aplikacją (jak dla mnie mogą ją nawet napisać od nowa bez tych efektów AR, które i tak od kilku lat są takie same)