Nie tylko Samsung, Chromebooka z wyższej półki ma szykować Asus!

Wygląda na to, że na dobre zaczyna się era Chromebooków z wyższej półki. Nie tylko pod względem samego hardware, ale i wykonania, które realnie wpływa na dużo lepszy odbiór tychże komputerów. W pierwszej kolejności zawsze stały pod tym względem Pixele od Google, ale ostatnio swój bardzo udany model dostarczył HP (chociaż nie wiem ostatecznie, czy tak dobrze skonstruowany…). Teraz pojawiły się porządne przecieki na temat Samsung Chromebooka Pro, a dziś docierają jeszcze jedne, tym razem z obozu Asusa!

Tak ma wyglądać Asus Chromebook C302CA - MojChromebook.pl
Tak ma wyglądać Asus Chromebook C302CA – MojChromebook.pl

Chromebook od tego producenta miałby nosić oznaczenie C302CA. Już teraz wiadomo (za wyciekiem z Federalnej Komisji Łączności certyfikującej sprzęt), że będzie konstrukcyjnie szedł w ślady Chromebooka Flip. Nie wykluczone też, że będzie to jego druga odsłona, aczkolwiek to, co widać na materiałach, które zdążyły wydostać się do sieci, model C302CA prezentuje się znacznie lepiej od niego. Krążą więc plotki, że będzie to coś pomiędzy hi-endowym sprzętem, a porządną średnią Chromebookową półką Asusa, który od początku swojej przygody z tymi komputerami wykonuje je bardzo przyzwoicie, aczkolwiek – do tej pory – bez szału.

Asus Chromebook Flip C100 - fot. mat. pras.
Dla porównania – obecny Asus Chromebook Flip C100 – fot. mat. pras.

Nowy konwertowalny Asus Chromebook C302CA ma posiadać 12,5-calowy wyświetlacz z rozdzielczością 1920×1080 px (czyli Full HD). Panel będzie oczywiście dotykowy i wykonany w technologii IPS, zapewniającej szerokie kąty widzenia. Sercem ma być jeden z układów Skylake – Intel M3-6Y30, a dodatkowo wspomagać ma je pamięć RAM do 8 GB. Zakładam, że jeśli będzie wariant podstawowy, to co najmniej z 4 GB RAM. Co jeszcze? Oczywiście 32 GB eMMC na pliki, WiFi 802.11AC, porty USB w tym dwa złącza typu C. Pozostała specyfikacja jest dość przewidywalna – Bluetooth, HDMI, slot na karty SD.

Tak ma wyglądać Asus Chromebook C302CA - MojChromebook.pl
Tak ma wyglądać Asus Chromebook C302CA – MojChromebook.pl

Najciekawszą informacją, która wokół tego modelu krąży jest ta, że Asus Chromebook C302CA może obsługiwać dedykowany stylus Pen. Nie wiem jednak, na ile jest to naciągane stwierdzenie? Tym bardziej, że Asus w rysiki do tej pory jakoś szczególnie nie grywał w swoich innych produktach, zatem ciekawi mnie, co miałoby tutaj tak faktycznie być? Nie wykluczone, że będzie to bezpośrednia konkurencja dla Samsung Chromebooka Pro, ale… południowokoreański producent ma nieźle dopracowaną technologię oraz szereg aplikacji do rysowania, rozpoznawania odręcznego pisma, czy figur geometrycznych. Naturalnie więc – w pierwszej kolejności – pomimo sentymentu do Asusa, skłaniałbym się ku produktowi Samsunga.

Tak ma wyglądać Asus Chromebook C302CA - MojChromebook.pl
Tak ma wyglądać Asus Chromebook C302CA – MojChromebook.pl

Mimo wszystko za wcześnie jeszcze na takie deklaracje. Najpierw niech obydwa komputery zadebiutują!

Źródło: digitaltrends, notebookitalia

 • Jerzy Jabłoński

  Ciekawe, ciekawe. Powiedziałbym, że nawet bardzo. Coraz więcej Chromebooków Pro, for Work i t.d. Ciekawe, jak będzie z cenami bo chętnie kupiłbym jakiegoś solidnego 12-13 calowca jako zastępstwo dla małego tabletu do służby domowej (filmy i t.d.). Zwłaszcza jakby obsługiwał androidowe apki – streaming i podobne. Zawsze większy ekran do filmów w wyrku :D

  • Mnie najbardziej kręcą tutaj te rysiki, bo korzystam obficie w Surfacebooku, wcześniej korzystałem na Surface Pro 3, a jeszcze wcześniej na Note’ach Samsunga. A teraz stylusy przezywają swój renesans, skoro sięgnął po nie nawet Apple. Zdecydowanie jednak wolałbym Chromebooka z takim wariantem obsługi.

   • Jerzy Jabłoński

    Na pewno rysik jest lepszy od gładzika które najczęściej są kiepskie albo wprost złe. Ale jakoś specjalnie nie nastawiamy się na rysik. Bardziej na dotykowy ekran.

    • Ja mam bardzo dobre doświadczenia za stylusami Samsunga i Surface, więc przede wszystkim na nie się nastawiam ;). Dotyk w drugiej kolejności w przypadku ChrOS.

 • booz

  Witam – pisze nie do końca na temat :) – ale mam swojego Acera 13 od ponad półtora roku i od dobrych kilku tygodni nie mam żadnej aktualizacji systemu – czy u Was jest tez podobnie? Czy to tylko w przypadku mojego kompika tak jest, bo wujek G postawił na nim już krzyżyk? Podobno np aplikacji androidowych u mnie nie będzie :( ale żeby cały system zamrozić?…

  • gom1

   Tu masz info odnośnie aktualizacji:
   https://cros-omahaproxy.appspot.com/
   Sprawdź jaką wersję masz zainstalowaną i porównaj z tym co znajdziesz w tabelce. Z tego co widzę, to wszystkie Acery mają 54.0.2840.93 (stable).

   A tu znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy Twój model będzie miał dostęp do sklepu Google Play:
   https://zipso.net/chromebook-specs-comparison-table/
   (zielony robocik obok danego modelu)

   Jeśli Twój Acer jest na Tegrze – to o sklepie GP możesz (niestety) zapomnieć.

   • booz

    Niestety – jak wspomniałeś – muszę zapomnieć :( – a aktualizacja w końcu jakaś się pojawiła
    Dziękuję za pomoc!
    Tomek