Już w przyszłym roku ubierze Cię Levis z Google – napakowaną technologiami kurtką!

Jeśli dobrze poszukasz w sieci, to okaże się, że wcale to żaden nowy temat. Technologie ubieralne, to jak sama nazwa wskazuje, nie tylko smartwatche i inteligentne opaski do monitorowania aktywności. Istnieje też wiele innych pomysłów, co można na siebie założyć oraz, jak to wykorzystywać, tyle że wciąż brakuje impetu, środków, możliwości startuperom, aby przebić się z różnymi konceptami. Bo koszulek i innych części garderoby napakowanych elektroniką też już trochę jest. Ale widać też, że brakuje wyraźnie przetartego szlaku, na który weszliby nie tylko wkręceni w temat geekowie, ale też masowy konsument, bo w jego kieszeni zalegają góry pieniędzy.

Elektronika, która składa się na kurtkę w ramach projektu Google Jacquard - fot. Google
Elektronika, która składa się na kurtkę w ramach projektu Google Jacquard – fot. Google

Pierwszym produktem, który ma szansę zrobić sporo dobrego dla rynku technologii ubieralnych – ale tak naprawdę ubieralnych, w sensie zakładalny ;) –  jest kurtka wyprodukowana przez Levisa, w którą Google wrzucił technologiczne rozwiązania. Z tego, co widać na oficjalnych materiałach dotyczących projektu Jacquard, wynika że wszystko będzie ukryte w rękawie, a przynajmniej będzie on wykorzystywany do interakcji ze smartfonem, który ma być bezpośrednim centrum łączności z kurtką.

Elektronika, która składa się na kurtkę w ramach projektu Google Jacquard - fot. Google
Elektronika, która składa się na kurtkę w ramach projektu Google Jacquard – fot. Google

Jakie możliwości ma dostarczyć kurtka Jacquard? Przede wszystkim ma sterować usługami dostarczanymi przez Google, ale nie tylko. Z kurtką będzie możliwe nawigowanie z Mapami, zarządzanie muzyką słuchaną ze Spotify, dzwonienie oraz odczytywanie wiadomości. Podejrzewam, że wyszukiwarkowy gigant będzie chciał silnie integrować ją ze swoim Asystentem, który bazuje na Google Now i już teraz ma oferować w ramach Google Home możliwość swobodnego i naturalnego dialogowania z urządzeniem cyfrowym. Ale to dopiero przyszłość. Póki co, chodzi o wykonywanie prostych, ale skutecznych czynności:

Cóż, mnie namawiać na taką kurtkę nie trzeba ;). Ciekaw jestem na jakich zasadach będzie działać – i mam tu konkretnie na myśli wydajność na jednym ładowaniu baterii; czy będą one wymienne, czy np. kurtka będzie posiadała wszyte ogniwo słoneczne? Łączność ze smartfonem zapewne będzie szła przez Bluetooth lub WiFi.

Sterowanie kurtką Jacquard ma się odbywać poprzez guzik - fot. Google
Sterowanie kurtką Jacquard ma się odbywać poprzez guzik – fot. Google

Kolejna nurtująca sprawa, to odporność na zamoczenia. Połowa roku może i jest w Polsce w miarę słoneczna, ale wiosna, jesień i lato potrafią też być deszczowe. No i – nawet, gdyby aura niczego nie popsuła – przecież czasami trzeba kurtkę wyprać, więc i tutaj sądzę, że jest co robić, aby tak prozaiczna czynność je nie uszkodziła.

A oto finalny produkt - kurtka Google Jacquard - fot. Google
A oto finalny produkt – kurtka Google Jacquard – fot. Google

Kurtkę Jacquard Google robi razem z Levisem. To jego pierwszy partner. Mamy ją zobaczyć na rynku wiosną 2017 roku.

Źródło: google

  • AndrzejF

    Michał… ja trochę nie na temat ale wiem, że dużo gadasz do swego telefonu (google now). Ja dopiero zaczynam się bawić i mam problem. Po komendzie głosowej “odtwórz” piosenkę, Google dał mi wybór aplikacji. Nacisnąłem YouTube i teraz już wyboru nie mam. Za każdym razem odtwarza z YT. Da się to jakoś zmienić?

    • Hej, spróbuj wejść w Ustawienia, tam znajdziesz pozycję Aplikacje, a w niej odszukaj YT. Po otwarciu na dole jest przycisk Wyczyść Domyślne. Powinno zadziałać. Daj znać, czy pomogło! Trzymam kciuki :)