Przepraszam, co to za model? HTC One M9 Prime Camera Edition wchodzi właśnie do Polski.

HTC One M9 spotkał się w recenzji Krzysztofa Bojarczuka z bardzo dobrym przyjęciem. Nazwaliśmy go nawet najlepszym z niedocenionych. Bo chociaż nie różnił się zasadniczo wizualnie od modelu M8, był naprawdę świetną wzorniczą wariacją na temat flagowej rodziny One. Od kilku tygodni jest HTC 10, ale z dużym zaskoczeniem przyjąłem krążące od kilku dni wieści o debiucie One M9 Prime Camera Edition (PCE). I szczerze jestem zaskoczony, że HTC stać na taki, hmm… dziwny krok… (?).

Jestem o tyle skonfudowany, że M9 PCE nie różni się pod względem wyglądu właściwie niczym od klasycznego M9. Co więcej, producent upchnął pod maskę układ od MediaTek, czyli 64-bitowego Helio X10, zmniejszył pamięć RAM z trzech do dwóch GB, a także pamięć ROM z 32GB do 16GB i właściwie z grubsza to wszystko. No, poza jednym istotnym niuansem – dodał jeszcze inne matryce fotograficzne do aparatów z przodu i z tyłu, ale – sądzę (przynajmniej na pierwszy rzut oka), że nie korespondują do końca z nazwą smartfona rozszerzoną o Prime Camera Edition

HTC One M9 (Prime Camera Edition) - fot. mat. pras.
HTC One M9 (Prime Camera Edition) – fot. mat. pras.

Oczywiście z tyłu jest bardzo udany 13-Mpx układ, z szafirowym szkiełkiem na obiektywie, autofocusem, optyczną stabilizacją obrazu (ponoć najbardziej zaawansowaną, bowiem wykrywa drżenia dłoni co 0,125 milisekundy), i jasną przysłoną f/2.0. Niestety – nakręcisz nim wideo wyłącznie w 1080p, tak samo zresztą, jak przednim aparatem, wykonanym w technologii HTC UltraPixel, również z przysłoną f/2.0, w którym niemal każdy piksel – jak zapewnia producent – rejestruje do 300 proc. więcej światła, a dzięki temu zrobienie udanego selfie w nawet kiepskim oświetleniu nie będzie problemem.

HTC One M9 Prime Camera Edition jest dostępny od symbolicznej złotówki w sieci Play, w abonamencie na poziomie 99zł. Ale czy jest to produkt, który wywoływałby powszechne ochy i achy? Niestety, ale trochę wygląda to, jak odgrzewany kotlet. Mam wyrzuty sumienia, że z takim dystansem go charakteryzuję, bowiem M9 PCE wykonany jest świetnie, również z metalu (tak, jak klasyczny M9), posiada system dźwiękowy BoomSound z Dolby Audio, wszelkie możliwe czujniki oraz wysokie standardy łączności z WiFi 802.11ac, NFC i Blootooth 4.1 na czele.

HTC One M9 (Prime Camera Edition) - fot. mat. pras.
HTC One M9 (Prime Camera Edition) – fot. mat. pras.

Ale też nie widzę w nim niczego rewolucyjnego. Nie do końca koresponduje mi ze strategią przyjętą z One A9, wciąż gubię się w jednoznacznej identyfikacji poszczególnych segmentów sprzętowych od tego producenta, a do tego HTC kontynuuje to dziwaczne, rozwleczone nazewnictwo. Nie twierdzę, że to zły smartfon, ale – być może dość to przesadzone wrażenie – trochę przypomina mi chińskie podejście do wypuszczania telefonów na rynek. Zapakujmy w ładną obudowę gorszy hardware i udawajmy, że jesteśmy premium. HTC wrzuca do środka znacznie więcej niż tylko pozory, ale jakoś tak nieznośnie mi się takie odczucia po głowie plączą, że to nie ma ani składu ani ładu w sobie…

 • GLOCK

  parametry nawet słabsze od pełnej wersji i tak zadowolą i zaspokoja potrzeby 99,9999% uzytkowników zwłaszcza ze w m9 i tak 4 z 8 rdzeni procka zostało zablokowanych systemowo aby uniknąc przegrzewania sie sluchawki-czy ktoś to zauważył ….nie:) tak wiec tu zmiana procka może wyjśc na +.
  blokada nadal może byc cena choc przy wspomnianej przez ciebie ofercie mamy poza nim do wyboru m.in. s5 neo któremu wyglądowo do m9 pce daleeeeeeeeeeeeeko.

  ja bardzo ubolewam ze htc w m8/m9 nie udostępnił podwójnego bootowania i możliwości odpalenia WM zwlaszcza ze m8 wyszło w wersji z windą na pokładzie tak więc tu chyba bardziej chęci brak jak mozliwości.

  • My testowaliśmy model z odblokowanymi rdzeniami. I można było smażyć jajecznicę :D.

   • GLOCK

    dlatego htc go wykastrowało i pewnie gdyby nie artykuły w prasie i stronach technologicznych nikt by o tym nie wiedział. te telefony maja tak potężny zapas mocy ze mało kto to wykorzystuje.

    • Wątpię, ludzie na pewno pisaliby o tym na forach. On nie był gorący. On dosłownie parzył.

  • xxxx

   Ha ha ha zablokowane 4 rdzenie z 8? Kolego wiesz jak działa procesor kilku rdzeniowy? 4 rdzenie są szybsze do ciężkiej roboty, a 4 są wolniejsze do lżejszej roboty, jak myślisz które wyłączyli? Szybsze -telefon by widocznie zwolnił i stał się mułem , wolniejsze – nic by to nie dało tylko jeszcze pogorszyło sprawę bo telefon miałby cały czas uruchomione mocniejsze rdzenie. Tak więc zostaje jedna rzecz obniżenie taktowania rdzeni, co najwidoczniej zrobili. Tyle w temacie. Skąd ta moja pewność wyłączenie mocniejszych rdzeni spowodowało by że zwykły Kowalski zobaczył by różnice w bardziej wymagających grach, i szybkim ladowaniu itp. Wyłączenie natomiast wolniejszych spowodowało by odwrotny efekt od zamierzonego czyli telefon by jeszcze gorzej się nagrzewał bo cały czas miałby mocne rdzenie aktywne. Zostało nieznacznie obniżone taktowanie rdzeni.

 • jon

  W artykule jest błąd. Ten telefon rejestruje filmy video w rozdzielczości 4K.

  • BojaR

   Wg specyfikacji na głównej stronie HTC wynika, że telefon rejestruje filmy w rozdzielczości 1080p. Tak więc wszystko jest w porządku.
   http://www.htc.com/pl/smartphones/htc-one-m9-prime-camera/

   • Emil

    piszecie recenzje fajnie ale bez błędów … ten telefon ma 4k. Kamera do selfie nagrywa super filmy a tylna to już aż aż. Telefon nie tnie się nic jak komuś przeszkadza to etui typu spigen i masz to w nosie :) chodzi płynnie ? obudowa solidna? wyświetlanie full hd? Aparat super? co jeszcze chcecie i to w tak niskiej cenie? :) chyba że iphone s9 ale powiedzcie po co?

    • Emil

     piszecie recenzje fajnie ale bez błędów … ten telefon ma 4k. Kamera do selfie nagrywa super filmy a tylna to już aż aż. Telefon nie tnie się nic. Jak komuś przeszkadza CIEPŁA TYLNA STRONA TELEFONU to etui typu spigen i masz to w nosie :) chodzi płynnie ? obudowa solidna? wyświetlanie full hd? Aparat super? co jeszcze chcecie i to w tak niskiej cenie? :) chyba że iphone s8
     ale powiedzcie po co?

 • Apostoł

  Nie ma nawet roota na to…

  • Ani modeli testowych dla polskich recenzentów, zatem trudno zweryfikować cokolwiek w tym sprzęcie.

   • Apostoł

    Wielka szkoda… Tylko to zaważyło nad tym, że zdecydowałem się na inny telefon…