No wreszcie, Google! Android Pay wraz z AW2.0 trafi na smartwatche!

Dziś pojawiły się w sieci screeny zdradzające, jak ma wyglądać płacenie Androidem Wear. Rewelacje te ma potwierdzać sam Google, bowiem pochodzą one z amerykańskiego Sklepu Play. A ja mam ochotę przy okazji zakrzyknąć – no wreszcie! Przecież Apple Pay w tym wyścigu wygrywa na kilometr! Oczywiście nie u nas, bo w PL usługa sadowników nie działa, ale Android Pay, jak najbardziej, więc dlaczego dodanie opcji płacenia ze smartfonu tak długo trwa?

fot. za phonedog.com

Bo Google chce to udostępnić wraz z aktualizacją Androida Wear 2.0. Kiedy miałem u siebie LG Watch Urbane 2nd (TUTAJ recenzja) – czyli w mojej opinii najlepszy, jak dotąd smartwatch z systemem od giganta z Mountain View – zegarek ten zaktualizowałem do developerskiej wersji AW2.0 i od razu zauważyłem, że do tej pory niewidoczne w Androidzie 1.5 NFC, pojawiło się w menu Ustawień.

Płacenie smartfonem to już jest ogromna wygoda, ale możliwość robienia tego smartwatchem, to jeszcze większa swoboda. Właściwie nie ukrywam, że czuję się zachłyśnięty czasami, w których żyję, bo przy okazji mam stały kontakt z technologiami, które już teraz zmieniają całe pakiety codziennych czynności, które kiedyś wydawały się nie do przeskoczenia. Dodam z mocą i wybolduję – prostych czynności!

Najprostszym przykładem jest używanie smartwatcha z dotykowym ekranem. Od kilku dni mam w testach fantastycznego Garmin Fenix 3HR, ale ten zegarek obsługuje się wyłącznie przyciskami fizycznymi. Nie ukrywam, że jest to dla mnie strasznie męczące, bo z Androidem Wear nauczyłem się operować właściwie tylko nadgarstkiem i głosem. Dla przykładu – hurtowo w ciągu 10-12 sekund – podyktowałem za jednym razem trzy przypomnienia na dzisiaj, z dokładną treścią i godziną, o której mają się uaktywnić. Robienie tego ręcznie na smartfonie, nie ma już dla mnie sensu i jest baaaardzo czasochłonne, a przecież wciąż towarzyszą temu okoliczności trwające co najwyżej kilkadziesiąt sekund.

Android Pay – fot. Google

Do niedawna płaciłem wyłącznie kartą, wsuwając ją do terminala i podając PIN. Przeskoczyłem – jak tylko się pojawiły – na płatności zbliżeniowe. A w chwili, gdy jeden z banków wprowadził tę opcję bez konieczności używania specjalnej karty SIM w smartfonie, natychmiast założyłem w nim konto i zacząłem regulować drobne płatności telefonem z NFC. Kilka miesięcy temu weszło Android Pay, a teraz zostanie udostępnione smartwatchom.

Czuję w głębi emejzing. Chociaż wiem, że nie wszystkich takie coś jara… Ale ja patrzę na to bardzo praktycznie. Sklep, w którym często robię zakupy posiada cztery stanowiska do samoobsługi. Sam więc kasuję swoje produkty, a teraz zapłacę za nie dotykając smartwatchem terminal. Piękne! :D

 • Paweł

  Artykuł byłby idealny gdyby pojawiła się gdzieś lista smartwatchy które mają NFC i dostaną Android Wear 2.0 :)

 • Karol4lo

  Jutro ponoć ma być aktualizowany LG Urbanek 2-gi do AW 2.0 Co ciekawe w smartfonie parę dni temu AW się już do tej wersji u mnie zaktualizował. Jak tylko to się też stanie w zegarku, to pierwszą rzeczą jaką zrobię w tym super LGiku, to właśnie Android Pay. Trochę jednak obsługa tej technologii na naszych krajowych terminalach kuleje. Mam ją w smartfonie i raz przechodzi, a na drugi dzień na tym samym terminalu muszę wyciągać kartę zbliżeniową. Obawiam się, że tak samo będzie ze smartwatchami. Ale to już nie wina SmartSprzętu. Podziwiam Pana, że korzysta z opcji ruchu nadgarstka. Ja to mam wyłączone i wolę wybudzać zegarek dotykiem. Strasznie mnie wkur….ła ciągła aktywacja tarczy, przy najmniejszym ruchu nadgarstka.

  • Dobre wieści na temat aktualizacji tego LG. Co do płatności, u mnie ze smartfona nigdy nie było problemów. Czasami trzeba po dodaniu zbyt wielu nowych rzeczy do Androida, kiedy jest już od dłuższego czasu zainstalowany, po prostu przywrócić go do ustawień fabrycznych. W kwestii ruchów nadgarstkiem – uwielbiam je :). Może ma Pan nadwrażliwy model? U mnie nie miały miejsca takie wybudzenia.

 • Karol4lo

  Od dwóch dni działa na moim 2-gim Urbanie Android Pay. Wszystko jest super, tylko nie rozumiem wymuszenia blokady ekranu przez tę apkę na smartwatchu. W końcu zgubienie zegarka jest o wiele mniej prawdopodobne, niż zgubienie karty, którą można płacić zbliżeniowo. Rewelacyjnym rozwiązaniem w AW 2.0 jest to, że można personalizować przyciski boczne w zegarku. Jeden z nich u mnie uruchamia właśnie możliwość płacenia zegarkiem. SUPER