Krok po kroku – jak zainstalować Androida Wear 2.0 na smartwatchu

Postanowiłem sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda praca z systemem Android Wear 2.0. Póki co jest to jeszcze edycja developerska, ale początek tego roku ma przynieść finalne rozwiązanie. Masz LG Watch Urbane 2nd lub Huawei Watcha? Ten poradnik jest dla Ciebie. Aczkolwiek, ja swoją instalację przeprowadzałem na watchu od LG.

Uwaga – napiszę to dla porządku, żeby wszystko było jasne – póki co, wspierane są wyłącznie dwa modele – LG Watch Urbane 2nd oraz Huawei Watch. Ja swój eksperyment przeprowadziłem na zegarku od LG. Pamiętaj też, że ten instruktaż ma charakter przede wszystkim edukacyjny, a autor za wszelkie szkody np. zepsucie zegarka, które mogą wyniknąć na skutek opisanego poniżej przewodnika, nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Apeluję więc o rozwagę!

KROK 1.

Pobierz z TEJ strony (to oficjalne repozytorium Google) plik z Androidem Wear 2.0, który dedykowany jest Twojemu zegarkowi. Jeden link prowadzi do najświeższej wersji systemu, a drugi do obecnej, nieaktualizowanej i stabilnej wersji Androida Wear, gdyby okazało się, że chcesz wrócić do poprzedniej edycji. Najlepiej pobierz obydwa.

Instalowanie Androida Wear 2.0 na LG Watch Urbane 2nd Edition (W200) – 90sekund.pl

KROK 2.

Żeby zainstalować Androida Wear 2.0 (lub powrócić do poprzedniej, stabilnej wersji tego systemu) potrzebujesz zestawu narzędzi Android SDK. Pobierzesz je wraz z aplikacją Android Studio Z TEGO MIEJSCA. Tak, to również oficjalne źródło Google.

Ale Android Studio to też wielka kobyła (waży ponad 1,6GB), która niekoniecznie jest Ci potrzeba, jeśli nie jesteś developerem/developerką. W takiej sytuacji – i jak tak zrobiłem – możesz sięgnąć po najmniejszy możliwy pakiet narzędzi, który nawet nie wymaga instalacji i jest do pobrania ze strony XDA Developers Z TEGO MIEJSCA. Znajdziesz tam opis oraz link do wersji portable (minimal_adb_fastboot_1.4.1_portable.zip). Polecam zapoznać się chociażby informacyjnie.

KROK 3.

Włącz na swoim smartwatchu tryb programisty. W tym celu wybierz Ustawienia, następnie przewiń na sam dół do sekcji Informacje i tam siedem razy tapnij w pozycję Numer kompilacji. Wówczas na ekranie wyświetli się dymek, że jesteś już programistą. Cofasz się o jeden poziom do Ustawień i tam, pod pozycją Informacje powinien być widoczny punkt <>Opcje programisty.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Wybierasz tę pozycję, podłączasz stację dokującą lub przewód ładowania służącą do LG Urbane 2nd poprzez port USB do swojego komputera, kładziesz na niej zegarek (lub podpinasz pinami) i zaznaczasz na zegarku w Opcjach programisty pozycję Debugowanie przez ADB. Wyświetli się komunikat, czy zezwalasz zawsze na taki tryb łączności ze swoim komputerem. Oczywiście potwierdzasz, że tak – na stałe.

Włączanie opcji programisty i trybu debugowania w Androidzie Wear na LG Watch Urbane 2nd – 90sekund.pl

KROK 4.

OK, teraz wypakuj pobrany ze strony XDA plik z zestawem narzędzi. Będzie on miał nazwę: minimal_adb_fastboot_1.4.1_portable. Możesz to zrobić w dowolnym miejscu na dysku. Ja zwykle takie rzeczy umieszczam na Pulpicie, bo wiem, że za chwilę i tak to usunę. Do minimal_adb_fastboot_1.4.1_portable wypakuj luzem obraz z systemem. Rozszerzenie tego pliku to *.TGZ. Możesz kliknąć go dowolnym programem rozpakowującym (WinRAR-em, WinZIP-em, czy 7-Zip-em) i wypakować.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Następnie wejdź do utworzonego folderu o nazwie nemo-nvf41u-factory-e269c504 -> tmp – > tmpyon4ws-device-flash-tarball. Tutaj znajdziesz plik output.tar. Wypakuj go w tym folderze i wejdź do niego: Output -> nemo-nvf41u. W tym miejscu zaznacz całą zawartość i przenosisz ją do folderu głównego, czyli minimal_adb_fastboot_1.4.1_portable.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Wiem, wygląda to nieco skomplikowanie – ale spokojna głowa, nie jest to trudne. Po prostu Google tak ponazywał te wszystkie pliki, więc trudno to wszystko wygląda, a w praktyce sprowadza się do kilku prostych czynności.

KROK 5.

Tutaj zaczynamy prawdziwą zabawę. W otwartym folderze minimal_adb_fastboot_1.4.1_portable kliknij prawym przyciskiem myszy z równocześnie przyciśniętym lewym klawiszem SHIFT na klawiaturze. Wówczas rozwinie się menu kontekstowe. Wybierz pozycję Otwórz okno polecenia tutaj.

Instalowanie Androida Wear 2.0 na LG Watch Urbane 2nd Edition (W200) – 90sekund.pl

W okienku które się pojawi wprowadź kolejno następujące komendy, po każdej naciskając ENTER:

 • adb devices – komputer rozpozna LG Watch Urbane 2nd i połączy się z nim.
 • adb reboot bootloader – Smartwatch wyłączy się, a następnie uruchomi w trybie Fastbook mode.
Instalowanie Androida Wear 2.0 na LG Watch Urbane 2nd Edition (W200) – 90sekund.pl
 • fastboot oem unlock – Zdejmujemy blokadę bootloadera, aby możliwe było wgranie nowego obrazu z systemem. Uwaga, tutaj pojawi się ostrzeżenie, że wykonanie tego kroku może spowodować utratę gwarancji. Jeśli idziesz dalej, to przyciskami nawigacyjnymi potwierdzasz swój wybór wybierając pozycję Yes i zatwierdzając kółkiem na dole ekranu.
Instalowanie Androida Wear 2.0 na LG Watch Urbane 2nd Edition (W200) – 90sekund.pl
 • flash-all – to polecenie, które zaczyna instalować na naszym smartwatchu system Android Wear 2.0.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

PODSUMOWANIE

Tak, to już zupełnie wszystko. Teraz musisz odczekać jakieś 10-15 minut, zanim Twój smartwatch po raz pierwszy się uruchomi. Polecam cierpliwość, ten proces chwilkę trwa, więc nie gorączkuj się, nie odłączaj nerwowo zegarka, nie wyłączaj go etc. Twoja cierpliwość zostanie nagrodzona :).

Instalowanie Androida Wear 2.0 na LG Watch Urbane 2nd Edition (W200) – 90sekund.pl

OK – jeśli masz jakieś pytania, coś jest dla Ciebie nie do końca jasne lub napisałem coś niezbyt zrozumiale – daj proszę znać w komentarzu. No i miłej zabawy z Androidem Wear 2.0 w oczekiwaniu na jego oficjalną i pełną wersję, która – wg zapowiedzi Google – ma się pojawić na początku bieżącego – 2017. – roku.

 • Bibik

  I jak z poleceniami głosowymi ,stary android zalicza zwiechy? a ten

  • Mam go za krótko, żeby się wypowiedzieć na ten temat, ale aplikacja wywołująca wydawanie komend głosowych pracuje trochę ociężale. Dodam, że ten watch ma więcej RAM-u niż przeciętne inne smartwatche, zatem trochę mnie to niepokoi. Z drugiej strony – to jeszcze wersja rozwojowa, developerska, więc o ile wygląd się pewnie do finalnej nie zmieni, to pewnie takie niuanse wydajnościowe poprawią. Niebawem pojawi się wpis na temat tego systemu tutaj na blogu, więc zachęcam do śledzenia.

 • Jakub Jabłoński

  Nowy smartwatch od Casio też już ma Android Wear 2.0

  • Ale na stronie Google w repozytorium romów go nie ma.

   • Jakub Jabłoński

    Może trochę się pospieszyłem bo nowy Casio z AW 2.0 ma wejść na rynek od marca ?

 • Karol4lo

  po ostatnich aktualizacjach do wersji 1.5.0.35 zegarek przestał pokazywać puls wywalając komunikat, że muszę mieć uprawnienia (najpierw po naciśnięciu ikony pomiaru pulsu, przekierowuje mnie do apki fit). W LG twierdzą, żeby przysłać im zegarek. W związku z tym, że te problemy zaczęły się po aktualizacji, czekam na Antka 2.0.
  Jak tam działa u Pana po aktualizacji pomiar tętna? czy też trzeba przejść przez fitowe apki, aby tego dokonać?

 • Artur Andrzejewski

  Witam,
  proszę o podpowiedź, co zrobić kiedy po wpisaniu komendy: fastboot oem unlock wyskakuje komunikat:

 • Artur Andrzejewski

  Ok, poradziłem sobie. Własnie wgrywa się nowy system.
  Dziękuje za zainteresowanie moim problemem.

  • Świetnie, cieszę się, że się udało! I jak wrażenia?

   • Artur Andrzejewski

    System jest teraz bardziej przejrzysty i przyjazny w obsłudze. Powiadomienia są bardziej czytelne. Wreszcie mogę namierzyć NFC. Oczywiście jest sklep play. Problem jest taki, że jest to wersja próbna i dużo aplikacji nie działa poprawnie (da się zainstalować, włączyć i po chwili wyłączają się). Problem z GPS w aplikacji Endomondo nadal występuje chociaż ja go rozwiązałem (wystarczy po włączeniu aplikacji zdjąć zegarek z nadgarstka i po kilku, kilkunastu sekundach łapie sygnał, działało to w poprzedniej wersji i działa też w wersji 2.0. Nie jest potrzebny do tego WEAR FIX ani karta SIM). No i drenaż baterii jest bardzo wysoki, mam nadzieję, że te problemy będą rozwiązane w wersji stabilnej.

    • Dziękuję za te spostrzeżenia. Ja akurat nie zauważyłem drenażu baterii, ale faktycznie musiałem najpierw – pomimo zainstalowania świeżej wersji wpierw przywrócić system do ustawień fabrycznych i dopiero wówczas AW2.0 działa najstabilniej. Z GPS-em też miałem zawsze na tym zegarku problem. Dużo czasu potrzebuje do złapania sygnału, co niekoniecznie przy treningach jest dobrym rozwiązaniem.

 • Michał Bik

  Czy wg tego poradnika mozna instalowac na Sony Smartwatch 3?

  • Jeśli posiada Pan właściwy i dedykowany Sony SW3 ROM, to jak najbardziej. No chyba, że Sony ma jakieś swoje wytyczne, ale o takich póki co nie słyszałem. Niemniej zabawa na własną odpowiedzialność. ;)

 • Patryk Stanisław Piećkan

  Witam czy ktoś jeszcze ma problem z tym że telefon nie może połączyć się z kontem googla ? przez co zegarek o połowę stracił swoją funkcjonalność , jakieś pomysły jak to rozwiązać ?

  • Bez problemu udało mi się połączyć z nim kilka kont na raz. U mnie taki problem nie występuje. Proszę pamiętać, że to jeszcze nie jest finalna wersja systemu. Takowa ma być w lutym br.

 • tomek

  niby wszystko ok ale od kilku minut po uruchomieniu wyszukuje aktualizacje i nic. tak w kółko

  • Proszę dać mu trochę czasu. Jeśli po 15-20 minutach nie będzie reakcji, proszę go raz jeszcze “zaorać”.

   • maciek

    witam,
    czy wiadomo już kiedy urbane dostanie aktualizację,
    pozdrawiam

    • Nie mam zielonego pojęcia. Ponoć jest już zwalniana ta aktualizacja, ale nie ukrywam, że lekko mnie ten temat irytuje… Google zachowuje się, jakby jednak zapomniał o smartwatchach…

 • I need to buy this android watch please address me looking so nice.Here i got a much more info about that gadget.What a nice gadget beautiful then others.Nice info sir keep it up.

 • Cinkolandia

  Czemu nie mogę zainstalować mapy google oraz innych rzeczy z sklepu play ?? Ciągle pisze ‘ Czekam na pobieranie”