Biegaj z 90sekund – 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc – Zrobiłem to i jestem cholernie dumny!

Biegnę niesiony adrenaliną, która kumulowała się we mnie już od wielu dni, jeszcze przed samym startem. Pocę się nieprawdopodobnie, brwi nie zatrzymują już naporu cieczy i czuję, jak krystalizująca się sól zaczyna podrażniać mi oczy. Tętno cały czas na wysokim poziomie, słyszę wyraźnie każde uderzenie mojego serca. Rzut oka na zegarek. “Nie jest źle” – myślę – jednak treningi na Dziewiczej Górze pomogły i choć Śnieżka to zupełnie inna bajka, to czuję się strasznie szczęśliwy, że mogę być właśnie tu i teraz.

Spełniło się moje marzenie. Zrealizowałem kolejny cel, który postawiłem przed sobą ponad pół roku temu. I chociaż w tym roku był to najkrótszy dystans (17 km), to nigdy żaden bieg nie przyniósł mi tyle satysfakcji! Nawet maraton przy tym nie wydaje się specjalnie atrakcyjny, choć również sam w sobie jest ogromnym wyzwaniem.

Przyznam, że samego biegu na Śnieżkę nie mogłem się strasznie doczekać i nawet końcowe odliczanie już na starcie dłużyło się w nieskończoność. Mój pierwszy prawdziwy bieg górski. W głowie miałem mnóstwo znaków zapytania, bo choć startowałem w różnych zawodach i mając pewne doświadczenie wiedziałem, jak zaplanować bieg, rozłożyć siły i ułożyć taktykę, tak tutaj nie miałem pojęcia co będzie się działo na starcie. Wiedziałem tylko dwie rzeczy. Pierwsza – na pewno cały czas nie będę biegł. Druga – mocno liczyłem na nadrobienie ewentualnych strat na zbiegach. Reszta była wielką niewiadomą.

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc – biegaj z 90sekund

START

Tempo na pierwszych metrach ulicami Karpacza jest spokojne. Od razu widać, że nie ma tu przypadkowych biegaczy. Doświadczenie wręcz unosi się w powietrzu. A wśród nich ja, z wielkimi znakami zapytania w głowie. Dobijamy do pierwszego kilometra, a wielu zawodników… idzie. Przyznam, że zaczyna mnie to wprawiać w zakłopotanie. Zdaję sobie sprawę, że otoczony jestem osobami, wśród których niektórzy biegną dwa lub trzy razy moją dzisiejszą trasę (są trzy warianty biegu 3xŚnieżka = 1xMont Blanc), niemniej taki widok jest niespotykany na biegach ulicznych. Mijają kolejne metry i zdziwiony coraz bardziej obserwuję, że w pewnym momencie biegnę sam. Nie jest to może wybitne tempo, ale szczerze pisząc poczułem… zawód. Dlaczego?

Pierwsze 2-3 kilometry zanim jeszcze zaczną się poważne podbiegi bałem się najbardziej. Obawiałem się, że właśnie tutaj, gdzie było w miarę płasko stracę najwięcej, bo przy wspinaczce nie było szans, by myśleć o jakimkolwiek ściganiu. I w takim momencie pojawiają się kolejne pytania. Czy to moje niedoświadczenie właśnie wychodzi? Czy może jestem tak dobrze przygotowany? Myśląc biegłem dalej – wolno ale biegłem.

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc – biegaj z 90sekund

KONIEC BIEGANIA

Ten intensywny typ aktywności nie trwa jednak długo… Zaczynamy prawdziwe podejścia, wysokość nad poziomem morza na zegarku zmienia się szybko i regularnie. Oddech wyraźnie przyspiesza, ale tętno mam zadziwiająco niskie jak dla mnie. Kiedy zaczynałem treningi na Dziewiczej Górze, na podbiegach tętno sięgało mi pod 185 uderzeń na minutę. Teraz trzymam się na poziomie 167-173. I znów zaczynam się zastanawiać. Czy moja kondycja jest tak dobra, czy po prostu nie biegnę zachowawczo? Nie przyspieszam jednak kroku, wiem że później będzie jeszcze trudniej, kiedy pojawi się pierwszy kryzys…

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc – biegaj z 90sekund

JESTEM TUTAJ!

Pierwszy i jedyny kryzys mam na wysokości 1100-1200 metrów nad poziomem morza. Na wysokości 1323 m n.p.m. po raz pierwszy się zatrzymuję. Pretekstem jest zrobienie zdjęcia – nie mogłem sobie odmówić, bo widoki górskie są wspaniałe – ale tak naprawdę muszę chwilę odsapnąć. Nie potrzebuję dużo czasu, tętno spada dość szybko i chwilę później ruszam dalej. Takie postoje jednak zdarzają mi się dwa razy, z czego jeden na samej Śnieżce. Nie jestem jednak jedyny, urok polskich gór działa na wielu biegaczy.

Stojąc i uzupełniając płyny czuję, jak pot skutecznie ogranicza mi pole widzenia. Bez przerwy muszę wycierać twarz, okulary już dawno straciły swoją czystość, ale mimo wszystko czuję się rewelacyjnie. Dopiero teraz tak naprawdę dociera do mnie, że uczestniczę w tym biegu, choć uczucie nadal jest bardzo surrealistyczne. Uśmiecham się do siebie w duchu i czuję w sobie małe dziecko.

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc – biegaj z 90sekund

SZCZYT!

Docieram na Śnieżkę i budzi się we mnie pierwsza duża satysfakcja. Szczyt udało się zdobyć w 1 godzinę i 41 minut. Najlepsi zawodnicy co prawda w tym czasie są już na mecie, ale to nie ma znaczenia, ponieważ u każdego/każdej kto/która zdobywa Śnieżkę widać na twarzy radość. Ja czuję pewnego rodzaju ulgę, bo teoretycznie najgorsze mam już za sobą. Zbieg będzie szybszy, choć niekoniecznie lżejszy fizycznie. Szczyt Śnieżki to jest również chwila do dłuższego postoju. Nikt nie może podarować sobie kilku zdjęć. Trzy minuty później pędzę w dół, choć mam trochę wyrzutów sumienia, że za długo trwała ostatnia przerwa.

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc – biegaj z 90sekund

WSPARCIE

Zawsze podczas biegów, niezależnie od tego czy odbywają się one w Poznaniu, czy też w innym mieście, namawiam moich znajomych do kibicowania na trasie. Lubię ten moment, kiedy wiem, że czekają gdzieś tam…, i niebawem się spotkamy. To zawsze dodatkowo nakręca. Na mnie działa to tak, że mam jakby więcej sił i choćbym nie wiem jak bardzo był zmęczony to nigdy, przenigdy nie wolno mi się zatrzymać. Zawsze biegnę. W końcu przyszli tu tylko dla mnie i nie mogę pokazać, że się poddałem.

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc – biegaj z 90sekund

Oczywiście i tym razem nie mogło zabraknąć moich ludzi. Czekają na mnie w wyciągu na Kopę. Z daleka dostrzegam dwie postacie i macham, by jak najszybciej mogli mnie zobaczyć. To również często sytuacja, kiedy czuję pewnego rodzaju wzruszenie, szczególnie gdy jestem na takim etapie biegu, na którym już naprawdę brak mi sił. Mijam jednak swoją ekipę bardzo szybko, zbijam piątkę i już po wszystkim.

ZBIEGI

To krótkie spotkanie sprawia, że puszczam się w dół i sam się sobie dziwie, że robię to tak szybko. Kamieni różnej maści jest tu cała masa, a im niżej tym trudność się zwiększa. Kiedy siedzę w domu czasami myślę o tym, jak bardzo jest to niebezpieczne. Jeden fałszywy krok, wykręcenie nogi, czy upadek może skończyć się przedwczesnym ukończeniem zawodów, albo co gorsza – poważną kontuzją. Kiedy jednak się biegnie, takie myśli uciekają, a ja balansując ciałem i rękoma staram się jak najszybciej przebierać nogami, stawiając stopy w możliwie najbezpieczniejszych miejscach.

Przyznam, że ten etap biegu to dla mnie ogromna frajda. Bardzo lubię zbieganie, choć nie jest ono wcale ani spokojne ani też wbrew pozorom delikatne dla nóg. To momentami gorsze od podbiegów. Zbieganie po kamieniach jest dużym wyzwaniem, ale ciekawie robi się, gdy powierzchnia się zmienia i jest bardziej wypłaszczona i sypka. Wielokrotnie schodziłem tą drogą ze Śnieżki. Źle się tędy maszeruje, zbieganie również nie należy do przyjemności, łatwo się poślizgnąć i upaść. Całkiem jednak sprawnie zostawiam ten etap za sobą.

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc – biegaj z 90sekund

META

Ostatni odcinek to szybki wbieg do centrum Karpacza, gdzie na biegaczy czeka jeszcze kilka stromych zbiegów po asfalcie i kostce brukowej. W tle słychać głos spikera, meta już za chwilę ma się pojawić moim oczom, a ja jak zwykle w takich momentach czuję ogromną radość zmieszaną z kolejnym wzruszeniem. To już trzeci raz, kiedy kończę bieg z takim bagażem emocji – wcześniej maraton poznański i krakowski wywierają u mnie te same odczucia, ale tym razem jest inaczej. Ta meta smakuje lepiej. Kończę właśnie swój pierwszy ultramaraton, nie szkodzi że na najkrótszym dystansie tylko 17 kilometrów. Wbiegłem na Śnieżkę i z niej zbiegłem w 2 godzin 43 minuty i 36 sekund! Mój plan został zrealizowany!

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc – biegaj z 90sekund

Przyznam, że to było niesamowite uczucie. Nie da się tego opisać. Płaskie biegi mają również swój urok, ale rządzą się zdecydowanie innymi prawami, dlatego z dzisiejszej perspektywy są u mnie na drugim miejscu. Biegi górskie są zdecydowanie bardziej emocjonujące i choćby ze względu na to, że żyję na nizinach i udział w tego typu zawodach będzie zdecydowanie rzadszy niż biegi uliczne, to jedno jest pewne – ogromnie mnie nakręcają takie wyzwania i po raz kolejny doceniam pobliską Dziewiczą Górę, która tak dobrze przygotowała mnie do zdobywania Śnieżki.

Za rok wracam na karkonoskie szlaki i już dzisiaj nie mogę się doczekać, kiedy znów będę mógł zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami. Mam rok, by tym razem na dystansie 33 kilometrów – rzucić Śnieżce wyzwanie dwa razy. Z kolei za dwa lata… ;).

 • www

  Gratuluję i podziwiam !

  • BojaR

   Dziękuję :)

 • Jerzy Jabłoński

  Wyższy poziom masochizmu, ale gratuluje. Dla mnie MB jest lokalna górka po którą staram się podbiec bez umierania na szczycie :D

  • BojaR

   :D Dziękuję :) Za rok wskakuje na jeszcze wyższy poziom i szczerze? Nie mogę się już doczekać :D

 • Tomasz Ratayczak

  Gratulacje! A za rok już na spokojnie 2 kółka :)

  • BojaR

   Dziękuję :) Będą na pewno :)

 • RoshaQ

  Musze Cię zasmucić ultramaraton jest wtedy gdy ma powyżej dystansu maratonu ;) także nie ukończyłeś swojego pierwszego ultramaratonu :) Niestety czeka Cię jeszcze trochę pracy by ukończyć swój pierwszy bieg Ultra ! :)

  • BojaR

   Nie smucę się :) Cieszę się, że ten prawdziwy dystans ultramaratonu dopiero przede mną :) Małymi kroczkami :)

  • Rafi

   Taka prawda. Ultramaraton to bieg powyżej 42195 m, choć ultramaratończycy do ultramaratonów zaliczają biegi mające minimum 50 km. Zatem 3xŚnieżka to ultramaraton, 2xŚnieżka i 1xŚnieżka to biegi górskie, ale nie ultramaratony.

   • BojaR

    Dla mnie i na moje możliwości było to ogromny wyczyn, do którego się przygotowywałem ciężko więc dla mnie to taki ultramaraton, chociaż oczywiście dystans się nie zgadza :) Ale oczywiście dzięki za uwagę :)
    A tak przy okazji na medalu jest napisane “Ultramaraton Górski” :P :P :P

    • Ajfel

     jest też napisane 3xśnieżka :P gratulacje :))

     • BojaR

      :D Tu mnie masz :P Dzięki :)

  • Dave

   O wiele lepiej byłoby napisać – ukończyłem swój pierwszy bieg górski.

   Na medalu masz napisany “Ultramaraton Górski” ponieważ odnosi się on do dystansu ULTRA 54 km gdzie przewyższenie wynosi+/- 3000m i polegał on na trzykrotnym zdobyciu szczytu Śnieżki. Limit czasu na tym dystansie to 10.5 godzin. Na każdy etap zawodnik miał limit 3.5 godz.

   Sam napisałeś, że wybrałeś najkrótszy dystans MINI 17 km więc ultramaratonu nie ukończyłeś.. Zgodnie z regulaminem (link poniżej) – jednokrotnie zdobyłeś szczyt Śnieżki a potem zaliczyłeś powrót do centrum.

   Dziennikarze też często o półmaratonie mówią maraton :)

   http://3razysniezka.pl/wp-content/uploads/2016/06/regulamin_3_x_sniezka_2017-r..pdf

 • Dave

  O wiele lepiej byłoby napisać – ukończyłem swój pierwszy bieg górski i nikt by nie zwracał ci uwagi o chwaleniu się dystansem którego nie zaliczyłeś.

  Na medalu masz napisany “Ultramaraton Górski” ponieważ odnosi się on do dystansu ULTRA 54 km gdzie przewyższenie wynosi+/- 3000m i polegał on na trzykrotnym zdobyciu szczytu Śnieżki. Limit czasu na tym dystansie to 10.5 godzin. Na każdy etap zawodnik miał limit 3.5 godz.

  Sam napisałeś, że wybrałeś najkrótszy dystans MINI 17 km więc ultramaratonu nie ukończyłeś.. Zgodnie z regulaminem (link poniżej) – jednokrotnie zdobyłeś szczyt Śnieżki a potem zaliczyłeś powrót do centrum.

  Dziennikarze też często o półmaratonie mówią maraton :)

  http://3razysniezka.pl/wp-content/uploads/2016/06/regulamin_3_x_sniezka_2017-r..pdf

  • BojaR

   Nigdzie nie napisałem że ukończyłem dystans większy niż wybrane 17 km :) Masz rację regulaminowo nie ukończyłem ultramaratonu, ale powtórzę to co napisałem powyżej. Dla mnie to duży sukces, nawet jeśli dla kogoś to była pestka i przebieżka.
   Jeśli chodzi o medal to w powyższym komentarzu jak widzisz żartowałem, nie upieram się że ukończyłem ultramaraton :) Może za rok :) I mam nadzieję – do zobaczenia na trasie ;)

   • Dave

    Napisałeś w swoim artykule tak: “..Kończę właśnie swój pierwszy ultramaraton..” :)

    Ultramaraton to dystans powyżej 42,195 km a ty ukończyłeś jedynie 17 km.

    Ja wiem, że biegowy wysiłek Śnieżka tam/powrót dla nowicjusza jest ogromny ale.. to nie jest jeszcze ultramaraton. Jednak bardzo ci życzę abyś spróbował tego ultramaratonu (3 x Śnieżka) ponieważ dopiero wtedy uznasz, że to był wielki wysiłek a te 17 km to była drobna przebieżka :)