Android Pay coraz bliżej Polski. Można dodać już kartę płatniczą!

Od kilkunastu godzin w polskiej sieci (gł. Twitter oraz serwis Android.com.pl), krążą informacje o planowanym przez Google wprowadzeniu płatności mobilnych w Polsce. Usługa nazywa się Android Pay i od dawna dostępna jest na Zachodzie. Jej działanie jest banalnie proste. Wystarczy, że przypiszesz do aplikacji kartę płatniczą, a mając telefon z modułem NFC, zapłacisz za zakupy w sklepie przykładając do czytnika wyłącznie smartfona – bez konieczności sięgania po portfel!

Android Pay z Visa i Mastercard - fot. Google
Android Pay z Visa i Mastercard – fot. Google

Usługa miałaby do nas zawitać już w przyszłym tygodniu, czyli około połowy listopada 2016r. Wiadomość świetna z mojej perspektywy, bowiem z bardzo podobnego rozwiązania już korzystam. Jest ono w ofercie BZWBK. Wystarczy, że masz tam konto. Nie potrzeba żadnych operatorskich kart SIM etc., poza smartfonem z NFC i w miarę aktualnym systemem Android (AKTUALIZACJA – co najmniej Android 4.4 KitKat). Oczywiście trzeba pobrać aplikację mobilną i dodać w niej wirtualną, mobilną kartę debetową. Jest ona powiązana – tak, jak tradycyjna karta – ze środkami, które są na koncie BZWBK. Płacenie w ten sposób, to czysta przyjemność! Zresztą napisałem o tym tekst:

Płatności smartfonem? Cholera – uwielbiam to! :)

Korzystam z tego od końcówki kwietnia br. i muszę przyznać, że to genialna i wygodna metoda transakcyjna. Co więcej – od tego czasu zdarzyło mi się również widzieć kilka osób, które podobnie, jak ja używały tego w sklepach, więc do napalonych technologicznie wyjątków na pewno nie należę.

 

 

Ale jest pewna przewaga nad usługą BZWBK, która objawia się w dwóch punktach, właśnie w rozwiązaniu od giganta z Mountain View. Otóż z Android Pay można też płacić za zakupy oraz usługi w sieci. Z kartą skojarzoną z Santanderem niestety nie, zatem funkcjonalność rozwiązania od Google, jest zdecydowanie szersza. Teraz tylko czekać, aż będzie można finalizować z Android Pay zakupy w serwisach aukcyjnych, prasowych, z ebookami czy np. streamingowych. Na Zachodzie w ten sposób zapłacisz nawet za Ubera, czy zakupy zrobione w czasie korzystania z przeglądarki Chrome.

Android Pay - fot. Google
Android Pay – fot. Google

Po drugie – do aplikacji Android Pay dodasz nie tylko karty płatnicze, czy debetowe, ale również karty podarunkowe i lojalnościowe! To ogromna zaleta i dość mocny pstryczek w nos dla startupów, które pod tym kątem oferowały swoje aplikacje do znalezienia w Sklepie Play.

Ja sam najchętniej wyrzuciłbym cały ten plastik ze swojego portfela, ale wciąż nie zdecydowałem się na jedno rozwiązanie do kolekcjonowania wszystkich kart. Jeśli Android Pay ruszy u nas pełną parą, tak jak sobie to wyobrażam, to sądzę, że szybko mój problem się rozwiąże. Mam przynajmniej taką nadzieję, bo obietnica prawdziwie mobilnego komfortu płatniczego – jest spora!

 • neo

  NFC świetna sprawa. Polecam jeszcze BLIK ;)

  • Z Blika jeszcze nie korzystałem, ale nie wiem, czy jest sens w niego teraz wchodzić. Poczekam na Android Pay i wtedy będę mógł porównać.

  • ko_sz

   Również polecam BLIK, fajnie się sprawdza. Korzystam. Też przy wypłacaniu z bankomatu.

 • Dominik Śniegucki

  Pytanie: co oznacza w miarę aktualny Android?

  Ja już dawno wywaliłem większość plastiku z portfela dzięki aplikacji stocard. Co prawda obsługuje tylko karty z kodem kreskowym ale to i tak dużo. Czekam jeszcze na aplikację która będzie klonowała karty zbliżeniowe typu wejściówki.

  Ale skoro Android Pay obsługuje zbliżeniowe karty płatnicze to może też i inne karty zbliżeniowe?

  • Paweł

   Gdzieś widziałem że 4.4 Kitkat :) Więc nawet bardzo mało aktualny Android da sobie radę :)

  • Tak, kolega @disqus_Pawel:disqus ma rację – Android 4.4 KitKat. Mogłem faktycznie doprecyzować we wpisie. Przepraszam za nieścisłość.

   • ko_sz

    Czyli lepiej nie rootować? ;)

 • Wojciech Bobrzak

  A będzie to działać offline, tak jak PeoPay? Bo jeżeli wymagane będzie połączenie z internetem, to już mi się nie podoba.

 • Jerzy Jabłoński

  Tak trochę z boku, ale w kontekście płatności polecam lekturę: https://www.pgs-soft.com/wp-content/uploads/2016/11/Raport_bankowy_2016.pdf Ciekawy tekst. I rodzi się pytanie – jak pod tym kątem będzie wyglądał Android Pay?