A Ty z jakich aplikacji najczęściej korzystasz?

Zadam Ci dziwne pytanie – Masz smartfona?

Jeśli tak to należysz do 60 procent ludzi którzy z niego korzystają. Tak przynajmniej wynika z danych pochodzących z raportu “Polska.Jest.Mobi 2015”. Z tabletów zaś korzysta 21 procent z nas, a 7 procent przyznaje się do korzystania z urządzeń z kategorii wearables. Całkiem nieźle, a na dzień dzisiejszy być może te wyniki są jeszcze wyższe, choć ten ostatni jest dla mnie trochę zaskoczeniem. Na palcach jednej ręki mógłbym bowiem policzyć osoby, które widziałem na mieście korzystające z na przykład smartwatcha, choć z drugiej strony 7 procent nie jest jakimś zawrotnym wynikiem. Nie zmienia to faktu, że wraz z urządzeniami mobilnymi, w parze idą również aplikacje z których na co dzień korzystamy. No właśnie a z jakich najczęściej korzystasz?

Aktualnie na moim smartfonie zainstalowanych mam 84 aplikacje. Nie jest to może dużo, a po odinstalowaniu tych z których nie korzystam często liczba ta zmniejszyłaby się jeszcze bardziej. Wśród nich są takie z których korzystam codziennie, jest kilka gier oraz aplikacje które zainstalowałem, a po jakiś czasie przestałem używać i kurzą się tylko w pamięci. A jak to wygląda u przeciętnego Polaka?

Aplikacje Google - 90sekund.pl
Aplikacje Google – 90sekund.pl

Liderem jest mobilna aplikacja Facebooka i to chyba nie powinno nikogo dziwić – 81 procent. Dalej jest równie przewidywalnie – Twitter, Instagram, Skype, a także Google +. Wśród komunikatorów króluje oczywiście Messenger oraz WhatsApp. Do tego grona dołącza również coraz bardziej popularny Snapchat. Wśród tych wyników dziwi mnie trochę duża popularność Google +, a z drugiej strony brakuje mi Hangoutsa, z którego osobiście korzystam, choć nie ukrywam, że rozmawiam przez niego z garstką ludzi.

Apple iOS 9 - Podgląd na wszystkie aplikacje - 90sekund.pl
Aplikacje mobilne – iOS 9 – 90sekund.pl

Co do rozrywki jak nietrudno się domyślić, gry były i są bardzo popularne. Każdy oczywiście ma swoje ulubione pozycje, ja od dawna gram na przykład w Boom Beach oraz Clash of Titans. Oczywiście są to gry, które wymagają czasu i nie da się w nie pograć przez jeden dzień, ale wciągnęły mnie na tyle, że pomimo że “męczę” je przez wiele miesięcy, jeszcze mnie nie znudziły. Jestem również przekonany, że każdy z nas ma zainstalowaną choć jedną grę, co potwierdzałoby tylko dużą popularność tych aplikacji. Każdy od czasu do czasu ma ochotę zagrać sobie chociażby w Słowotok ;). Jeśli jednak tak nie jest to większym prawdopodobieństwem jest, że sięgacie po inną aplikację mianowicie przeglądarkę internetową. Według informacji jakie podaje Bank ING, 64 procent z nich korzysta, z czego 54 procent stanowią osoby z przedziału wiekowego 15 – 21 lat. Jak widać wśród przeglądarek króluje młodość.

Aplikacje mobilne - 90sekund.pl
Aplikacje mobilne – Android – 90sekund.pl

Kolejne grupy aplikacji, które są popularne w Polsce to te związane z nawigacją. Tutaj króluje Google Maps, dzięki którym nie tylko dotrzemy w wskazane miejsce, ale także znajdziemy dobrą restaurację, firmę, czy kawiarnię w której napijemy się dobrej kawy. Sam bardzo często korzystam z tych rozwiązań i zdaje sobie doskonale sprawę z wygody oraz praktyczności tych funkcji. Myślę, że nie tylko ja mam takie zdanie, choć oczywiście jest wiele innych podobnych aplikacji i Google Maps to dopiero początek.

Jeśli chodzi o inne aplikacje to sporą popularnością, nie tylko w Polsce ale i na całym świecie cieszą się programy obsługujące mobilne płatności. Tutaj również posłużę się swoim przykładem, ponieważ korzystam z takich rozwiązań i jest to niesamowicie wygodne. Jeśli potrzeba w każdej chwili i z każdego miejsca jestem w stanie zrobić przelew, co nie raz bardzo mi się przydało. Popularność takich aplikacji świadczy również o co raz większym zaufaniu do rozwiązań mobilnych w tym zakresie co może tylko cieszyć. Nie każdy bowiem może być przekonany do elektronicznych rozwiązań gdzie w grę wchodzą jego finanse.

A Ty z jakich aplikacji najczęściej korzystasz?

Źródło: informacja prasowa

 • Jerzy Jabłoński

  Telefon, SMS – 95% czasu z telefonem. Aparat, galeria, apki bankowe, Skycash to 4%, pozostały procent to przeglądarka, Skype, Keep i poczta. I to wszystko. Cała reszta odinstalowana albo wyłączona jeżeli to było możliwe.

  • Dosłownie – maksimum minimalizmu ;). A nie lepiej zamiast SMS-ów przerzucić się na Hangouts lub Messengera od FB?

   • Jerzy Jabłoński

    Telefon to dla mnie narzędzie, nie zabawka. Stąd moje wymagania, np.jak najmniejszy ekran i generalnie cały telefon. I nie, nie lepiej. SMSy świetnie spełniają swoją rolę jeżeli korzysta się z nich jak nazwa sugeruje – do krotkiej, szybkiej komunikacji tekstowej. Na dodatek są uniwersalne, każdy telefon je odbierze, a nie każdy ma, albo może/chce mieć komunikatory.

    • Zapytałem o te komunikatory, bo u mnie jakoś tak naturalnie doszło do przeskoczenia z SMS-ów na Hangouts czy Messengera. Ale faktycznie, jeśli nie korzystasz, to SMS-a odbierze każdy, nawet na prostej Nokii za 50zł.

     • Jerzy Jabłoński

      Korzystam ze Skype’a. Hangouts nie używa żaden z moich znajomych. Używają Skype’a, przynajmniej część z nich, ale zazwyczaj i tak piszemy SMSy. Widać jakieś zboczenie ;)

     • Ja bym dodał, że w sumie dobrze, że to skuteczne ;).

  • BojaR

   U mnie te proporcje wyglądają trochę inaczej. Telefon i SMS owszem, ale sporo czasu spędzam na Messengerze i Hangouts. Ze Skype np w ogóle nie korzystam – tutaj zastępuje mi go właśnie Hangouts :)

 • GLOCK

  na moim telefonie (łacznie z aplikacjami producenta i googla) jest 68 aplikacji. zadnej gry!poza telefonem najczęściej korzystam z feedly,gmail,ncplus go,tidal,budzik,aparat,olx a w weekend meczowy flashscore

  • U mnie jest łącznie ponad 120 aplikacji. Najczęściej – poza agregatorami newsów sięgam po kalendarz, keep, Zdjęcia, Deezera, aplikację Android Wear, Twittera, Dysk Google, One Drive, Dokumenty Google lub MS Word, Instagram, FB, Pinterest.

 • occ

  Posiadam tylko takie aplikacje, których często używam. Żadnych gier i zbędnych śmieci. Najczęściej używane to: FeedMe, Alarmdroid, Simplenote, Yaata SMS, Meteo ICM, Mapy google, Navime GPS, Month (calendar widget), Allegro, Alliexpres, Yatse, aplikacje banku.